YÜZME SPORUNUN YETİŞKİN BİREYLER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NELERDİR?

Spor

Düzenli aralıklarla ve tempolu olarak yüzen yetişkin bireylerde, yüzme sporunun hem psikolojik hem de fiziksel olarak ortaya çıkan oldukça olumlu sonuçları gözlemlenebilir. Vücudun birçok kasını aynı anda ve dengeli olarak çalıştıran yüzme, özellikle kalp hastaları, astım hastaları, hamileler ve fizik tedavi görmesi gereken bireyler için oldukça olumlu etkiler yaratabilir. Belli bir kalp-damar hastalığı bulunan bireylerin veya fiziksel tedaviye ihtiyaç duyan yetişkinlerin, suyun dinginliğinden ve sakinliğinden yararlanarak tedaviye olumlu yanıt verdikleri bilinmektedir. Yüzme sporuna düzenli ve tempolu olarak devam eden yetişkinlerde gözlemlenen olumlu sonuçları sizler için derledik.

HER DERDE DEVA, BÜTÜN SORUNLARA ÇARE: YÜZMEK SAĞLIĞA İYİ GELİYOR

Yüzmenin yetişkin vücudu üzerinde birçok olumlu etki yaptığı, tıbbi çalışmalar sayesinde kanıtlanmış, insanın sağlıklı bir yaşam sürmesinde oldukça fazla rolünün olduğu saptanmıştır. Peki düzenli aralıklarla ve tempolu olarak yüzen bireylerde gözlemlenen olumlu etkiler nelerdir?

  • Yüzme sporu, yetişkin bireylerin esneklik kazanmasına ve çeşitli uzuvlarını daha aktif bir şekilde kullanabilmesine yardımcı olur. Daha geniş hareketler ile vücudunu kullanan bireyler, daha sıkı ve sağlıklı bir vücuda sahip olurlar.
  • Yüzme sporu, yetişkin bireylerde kalp kaslarının gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca kalp damar tıkanıklarının tedavisinde de son derece kilit bir rol oynar. Bu sebeple kalp hastalarının, günlük egzersizlerini yüzme sporuyla tamamlamaları önerilir. Yetişkin bireylerde, iltihapların vücuttan atılması ve ödemin en aza indirilmesi konusunda yüzmenin payı büyüktür.
  • Yüzme sporu, eklemlerin beraber hareket ettirilip kullanılmasına olanak sağlar. Bu sayede kemik iltihabı yaşayan veya fizik tedaviye ihtiyaç duyan yetişkin bireylerin yüzme sporunu tedavi yöntemi olarak uyguladığı söylenebilir.
  • Yüzme düzenli ve tempolu yapıldığında, bütün kasları çalıştırır ve bu sayede vücuttaki yağ depolarında azalma görülür. Yağ depolarındaki azalma, yetişkin bireylerde diyabet riskini de azaltır. Bu şekilde yüzme sporu yetişkin bireylerin daha sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olur.
  • Yüzme sporu, kolesterolü dengeler, genel kan dolaşımını düzenler ve bireylerin kaliteli oksijeni farklı yollardan elde etmesine yardımcı olur. Yüzme ile gelişen solunum yolları, insanların daha rahat nefes almasına olanak sağlar. Düzenli ve tempolu olarak yüzen yetişkin bireylerin, beynin bilişsel alanlarını daha aktif kullandıkları söylenebilir.
Rate article