Youtube’dan Para Kazanma Yöntemleri

İlginç

Son dönemlerde internet üzerinden gelir elde etme konusunda Youtube da önemli bir alternatif haline geldi. Youtube’dan para kazanma işlemi biraz uğraş gerektirse de iyi bir gelir kapısı olabilir. 

2005 yılında hizmete girdiği günden beri video üreticileri arasında ilk sıraya oturmayı başaran platform, para kazandırma konusunda da çok cömert. Üstelik bunu sağlamak için yüksek bir teknik bilgi sahibi olmanız gerekmez, hiçbir sermaye yatırmanız istenmez. Sadece insanların ilgisini çeken, aradıkları bilgiyi onlara sunan videolar çekerek para kazanabilirsiniz.

Youtube üzerinden para kazanmak için öncelikle bir kanal açmanız gerekiyor. Bu süreç dışarıdan zor gibi görünse de aslında basit bir durumdur. Günümüzde yediden yetmişe milyonlarca kişi bu işlemi yerine getirerek para kazanıyor. Sizler de bu konuda bir adım atmak istiyorsanız yazımızdan sonra Youtube’dan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Youtube internet para kazanma yolları arasında son yıllarda zirveye oturmuştur. Buradan para kazanmanın çeşitli yolları bulunuyor. Ancak bunu sağlamak için bazı ipuçları ve ayrıntıları bilmeniz gerekiyor. Bu platformdan para kazanmanın iyi yanı hem iş hem de hobi olarak bu işi yapabilmenizdir.

Ülkemizde Youtube kullanımı her geçen gün artarak devam etmektedir. Bu yüzden de para kazandırma konusunda ülkemize daha ılımlı yaklaşan site, öncelikle kanal açmanızı istiyor. Bunu sağlamak için de bir mail adresi almanız gerekir. Daha sonra siteye kayıt olabilir ve Youtube kanalınızı açarak direkt video yüklemeye başlayabilirsiniz. Ancak sitede videolarınızın Monetizetion özelliğini kullanmanız gerekir. Bunun için de temel kural son 1 yılda toplam olarak 4 bin saat izlenme almanız ve kanalınızın 1000 aboneye sahip olması gerekir. Bu rakamların üzerine çıktıktan sonra telif hakkı bulunmayan tüm videolardan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Son dönemde Youtuber kavramının ortaya çıkmasıyla 4 bin saat ve bin abone bulmak daha zorlaşabilir.

Youtube Kanal Açma

Youtube’dan para kazanmak için öncelikle bir kanala sahip olmalısınız. Bunu sağlamak için de öncelikle bir Google hesabınız olmalı. Bu hesabı açtıktan sonra daha sonra Youtube sitesinden hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Hemen ardından “Kanal Oluştur” bölümüne giriş yaparak işlemi başarıyla yerine getirebiliyorsunuz.

Youtube Kanalında İzlenme

Kanal açmadan önce temanızı mutlaka belirlemelisiniz. Bunun için uygulamadaki kanallara bir göz atabilir ve size uygun olan konuda bir kanal açabilirsiniz. Bir hedef kitle belirleyerek içeriğinde ne tarz videolar yükleyeceğinize karar verebilirsiniz. Ayrıca incelediğiniz kanalların abone sayısı, izlenmesi ve beğenilmesini de inceleyebilirsiniz.

Hedef kitlenizi belirledikten sonra onları iyi tanımanız gerekir. Sizden istediklerini aldıklarında yine size geri dönmelerini sağlayacak bir pazarlama stratejisi şarttır. Youtube’dan para kazanma işlemi için öncelikle kanalınıza bir trafik sağlamanız gerekir. Bu yüzden de videolarınızın bir amacı olmalıdır. Bu durumu da eylemler bölümüne açıklama olarak ekleyerek insanları kanalınıza çağırabilirsiniz. Ayrıca hedef kitlenizin izlemek isteyeceği bir video türü vardır. Bunun belirleyerek ne yaptığınızı bilmeniz gerekir.

Ayrıca sürekli ziyaretçi elde etmek için takipçilerinize yeni videoların ne zaman geleceğini bildirmeniz gerekir. Bunu sağlamak için de öncelikle yayın programı oluşturmalısınız. Yayın programını planladığınız gibi uygulamalı ve takipçilerinizi çekmelisiniz.

Youtube Kanalını Tanıtmak Önemlidir

Öncelikle Youtube’dan para kazanmak için kanalınızda 4 bin saat izlenme ve bin takipçi zorunluluğunu sizlerle paylaşmıştık. Bunu sağlamak ve daha fazla kişiye seslenerek daha çok para kazanmak için öncelikle bazı yöntemlerle kanalınızı tanıtmanız gerekir. Bunun için de içerik üretmeye ayırdığınız vaktin belki de daha fazlasını tanıtım çalışmaları için sağlamalısınız. Tanıtım çalışmaları son derece önemli ve size gelir getirecek  işlemlerdir. Kanalınıza daha çok kişinin gelmesi için sizden haberdar olmaları gerekir. Ancak öncelikle video SEO kurallarına önem vermeniz gerekir. Böyle yapmazsanız videolarınız hak ettiği değeri görmez.

Ayrıca kanalınızda belli aralıklarla ufak yarışmalar tertip ederek kullanıcıların sizi ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak ünlü Youtuber’lar ile ortak içerik üretebilir ve onların ününden sizler de faydalanabilirsiniz. Böylece kanalınız daha çok üyeye sahip olur ve izlenme oranı daha yüksek olur. Üye sayısı ne kadar çoksa ve izlenme oranı ne kadar fazlaysa kazandığınız para artacaktır. Youtube kanalınız için öncelikle Facebook, İnstagram ve Twitter gibi sosyal medya paylaşım sitelerini kullanabilir ve daha büyük bir izleyici kitlesine sahip olabilirsiniz.

Rate article