Tüm bilgiler burada

Yakından Bakış: Windows 11’de Takvim uygulaması entegrasyonu

Windows 11’in genel olarak dağıtılmaya başlamasından bu yana neredeyse bir ay geçti, ancak kademeli bir şekilde dağıtıldığından, henüz herkese ulaşmadı. Güncellemeyi henüz alıp almadığınıza bakılmaksızın, işletim sisteminin hala oldukça yeni olduğu göz önüne alındığında, özelliklerini daha ayrıntılı olarak tartışmaya değer. Son birkaç aydır devam eden Closer Look serimizde tam olarak bunu yapıyoruz .

Şimdiye kadar, Arama , Widget’lar , Başlat menüsü , Yapış Düzenleri ve Yapış Grupları , Görev Çubuğu , hızlı ayarlar ve bildirimler , Sanal Masaüstleri , güç ve pil ayarları , varsayılan uygulama yapılandırmaları , Dosya Gezgini , bağlam menüleri , Ekiplere bir göz attık. entegrasyon , Windows 11’deki güncellenmiş Saat uygulaması , Microsoft Store , Ekran Alıntısı Aracı , Paint uygulaması yenileme , kilit ekranı ,yenilenen Fotoğraflar uygulaması , sesle yazma deneyimi , depolama ayarları ve dokunmatik klavye . Bugün güncellenmiş Takvim uygulamasını ve Windows 11 ile entegrasyonunu tartışacağız.

Bu uygulamalı çalışmanın amacı için, genel kullanıma açık ve güncel bir Windows 10’a (sürüm 21H1 derleme 19043.1320) karşı genel kullanıma açık Windows 11 derlemesine bir göz atacağız. Tipik olarak, Windows 11’e geçmeden önce belirli bir özelliğin yeteneklerini tartışarak başlarız, bu sefer bunu yapmayacağız çünkü açıkçası bu pek bir güncelleme değil. Aslında, Takvim uygulamasının Windows 11 ile entegrasyonu bir dereceye kadar neredeyse tamamen sakatlandı.

Windows 11'de takvim uygulaması
Windows 11’deki Takvim uygulaması

Windows 11’deki Takvim uygulamasından bahsetmişken, Windows 10 muadili ile karşılaştırıldığında hiçbir fark olmadığını düşündüğünüz için affedilirsiniz, çünkü gerçekten büyük bir fark yoktur. Özellik seti ve genel kullanıcı arayüzü açısından tamamen aynı. Tek küçük fark, Windows 11’in temel tasarımı olan yuvarlatılmış köşelerdir, ancak akıllara durgunluk veren hiçbir şey yoktur.

Windows 11'deki Takvim uygulamasının Ayarlar Kullanıcı Arayüzü
Windows 11’de Takvim uygulamasının ayarlar kullanıcı arabirimi

Yuvarlatılmış köşelere yapılan vurguyu gerçekten sevsem de, yerel bir uygulamada tasarım tutarsızlıklarını görmek de aynı derecede sinir bozucu. Bunun göze batan bir örneği, temel olarak doğrudan Windows 10’dan kaldırılmış olan Ayarlar Kullanıcı Arayüzü’dür. Keskin köşeler ve çok fazla boş alan olduğunu fark edeceksiniz. Geliştirme ekibinin Windows 11 ile birlikte gelen yerel bir uygulamanın tam kullanıcı arayüzünü güncellemeye değmeyeceğini düşünmesi ağızda kötü bir tat bırakıyor.

Windows 11'de Takvim uygulaması ile Görev Çubuğu takvimi açılır penceresi arasında entegrasyon eksikliği

 

Ancak, Takvim uygulaması söz konusu olduğunda belki de en tartışmalı değişiklik, Windows 11 ile entegrasyonu – veya eksikliği – Windows 10 Görev Çubuğundaki takvim açılır penceresinin Takvim uygulamasıyla entegre olması ve gündeminizi doğrudan uygulamada göstermesi gerçekten hoşuma gitti. Görev Çubuğu. Ancak Windows 11 ile Microsoft, görünüşe göre müşterilerinin hayatlarını daha zor hale getirmesi gerektiğine karar verdi, bu yüzden bunu yapmanın, entegrasyonu takvim penceresinden tamamen kaldırmaktan daha iyi bir yolu var mı? Sadece vermeye devam eden (sakat) Görev Çubuğu .

Etkinliklerin görüntülenmesiyle ilgili bir hata mesajı gösteren Windows 11 pencere öğelerindeki Takvim uygulaması

Bu sorunu daha da kötüleştiren şey, Microsoft’un , Windows En Son tarafından belirtildiği gibi , insanların Takvim uygulamasını Pencere Öğelerinde kullanmasını istemesidir . Bu hareket, Geribildirim Merkezinde şimdiden binlerce kişi tarafından protesto ediliyor . Microsoft’a ikinci bir şans vermeye karar verdim ve Takvim uygulamasını Widget’lara ekledim. Hayal kırıklığım için (cidden, yarı pişmiş Microsoft yazılımıyla uğraşırken buna alışmış olmalıyım), “Üzgünüm, bu hesaptaki bazı olaylar görüntülenemiyor” şeklinde garip bir şekilde ifade edilmiş bir hata mesajı gösterdi.

“Daha fazla bilgi” düğmesine tıklamak beni bir Microsoft SSS sayfasına yönlendirdi ve en altta düzgünce gizlenmiş bir şekilde şu mücevheri buldum:

Microsoft hesabınızı Microsoft’a ait olmayan bir e-posta adresi kullanarak oluşturduysanız, bu e-posta adresi takvim etkinliklerini görüntülemek için kullanılamaz. Pencere aracında takvim etkinliklerini görmek için, Outlook.com e-posta adresini Takvim pencere aracıyla kullanabilmek için bir Outlook.com hesabı oluşturmanız gerekir .

Üzgünüm Microsoft, sırf Takvim’den ajanda etkinliklerini görüntüleyebilmem için beni bir Outlook.com hesabı oluşturmaya zorlayamazsınız .

Sonuç olarak, Takvim uygulamasının Windows 11 ile entegrasyonu büyük bir hayal kırıklığıdır. Bir şirketin, belirgin basitlik için işlevsellik takas edecek kadar net kullanım durumlarını görmezden gelebileceğini bilmek, dişlilerimi öğütüyor. Pastanın üzerindeki krema, gündem öğelerinizi seçtiğiniz bir takvim yerine bir Outlook takviminden görüntüleyebilmeniz için sizi bir Outlook.com hesabı oluşturmaya zorlamasıdır .

Yalnızca köşeleri yuvarlatmak istiyorsanız ve Takvim uygulamasını gerçekten umursamıyorsanız, Windows 11 uygulamasıyla evde olacaksınız. Ancak, Takvim uygulamasının etkin bir kullanıcısıysanız ve bunun Windows 10 Görev Çubuğu ile entegrasyonuysanız, Microsoft bu hatayı düzeltene kadar Windows 11’e yükseltme yapmayın veya aynısını gerçekleştirmek için üçüncü taraf geçici çözümler arayın. Ancak bu noktada, Windows 11, Microsoft’un minimum düzeyde sağladığı ve üçüncü taraf geliştiricilerden kendi hatalarını düzeltmek için bunun üzerine işlevsellik oluşturmasını istediği yarı pişmiş bir deney gibi görünüyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.