WordPress İle Yapılmış Sitelerde Seo

SEO

Seo her türlü sitede olduğu gibi WordPress ile oluşturulmuş sitelerde de büyük önem taşır. Özellikle büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan WordPress’de seo çalışmaları mutlaka yapılmalıdır. Arama motorlarında ilk sayfalarda çıkmak için mutlaka seo çalışmasına önem verilmelidir.

WordPress’de Seo Nasıl Yapılır?

Seo çalışmaları tek bir aşamadan oluşmaz. WordPress’de de seo çalışmanızı yapmak için birçok noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Seo sadece anahtar kelime çalışması ile veya tek bir yazınız ile yapabileceğiniz bir konu değildir. Tüm siteniz üzerinde çalışma gerektirir. Bu çalışmalar;

Temanızın Optimize Edilmesi:

İlk olarak temanızın seoya uygun olarak hazırlanması gerekir. Gereksiz javascript komutlarından arındırılması gerekir. Sitenizin hızını etkilemeyecek bir kodlamaya sahip olmalıdır.

Yazılarınızın Optimize Edilmesi:

Yazdığınız yazıların da seoya uygun olması gerekmektedir. Yazdığınız yazıların seoya uygun olup olmadığını veya hangi noktalarda eksiklerinin olduğunu görmek için Yoast seo veya All İn One Seo gibi eklentileri kullanabilirsiniz. Bu sayede tüm yazılarınızı seo uyumlu olacak şekilde hazırlayabilirsiniz.

Resimlerin Optimize Edilmesi:

Mutlaka sitenizde kullandığınızın resimlerin boyutuna dikkat etmelisiniz. Resimlerinizi webp gibi güncel ve daha az yer kaplayan formatlar ile oluşturmalısınız. Eğer resimlerinizi bu güncel format ile oluşturamıyorsanız yüklediğiniz tüm resimleri bu formata çevirecek eklentileri kullanmalısınız.

Sunucunun ve Sitenin Optimize Edilmesi:

Sunucunuzda ön bellekleme (cache) eklentileri kullanmanız, sitenizde güvenlik (SSL) sertifikası kullanmanız seo için önemli noktalardan birisidir. Sunucunuz gelen taleplere hızlı ve güvenli bir şekilde cevap sunmalıdır.

Site Dışı Seo:

Tüm internet sitelerinde olduğu gibi WordPress ile kurulmuş sitelerde de site içi çalışmaların yanında site dışı seoya da önem verilmelidir. Yorum çalışmaları, backlink çalışmaları ve gerekiyorsa tanıtım yazısı vb. uygulamalar ile dış seo çalışmalarınızı da yapmalısınız.

Seo çalışmaları WordPress sitelerin yükselmesi için en önemli noktaların başında gelir. Siz de yukarıdaki maddelere dikkat ederek WordPress ile kurduğunuz sitenizi başta Google olmak üzere tüm arama motorlarında ilk sıralara taşıyabilirsiniz. Bunların yanında güncel ve sık güncellenen bir içeriğe de sahip olmanız önemli noktalardan birisidir.

Bu makale özel olarak yazılmıştır.Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen Tumbilgi.com”a ait kaynak gösterilmeden bu haberi yayınlamak yasakdır.veya değiştirilemez. Detaylı bilgi için

Rate article