TPM 2.0 açma nasıl yapılır? Windows 11 TPM 2.0 zorunluluğu nedir?

Haberler

Microsoft Windows 11 kullanıcıları için TMP 2.0 açma özelliğini basamak aşama anlatmıştı. Windows 11’e geçmek isteyen kimi kullanıcılar TPM 2.0’ın etkin olmaması nedeniyle sürümü kullanmada sorun yaşadı. Pekala, tam olarak TPM 2.0 nedir, Windows 11 TPM 2.0 açma nasıl yapılır?

Bilgisayar kullanıcıları yeni sürümlere geçtikleri periyotta birtakım farklı problemlerle karşı karşıya kalabiliyor. Windows 11 kullanmaya başlayacak olan şahıslar TPM 2.0’a sahip olmadığı takdirde emsal bir sorun ile yüzleşti. Pekala, bu sorun nasıl giderilecek?

WİNDOWS 11 TPM 2.0 ZARURİLİĞİ NEDİR?

İngilizce bir kısaltma olan “TPM”‘nin açılımı “Trusted Platform Module“, yani Türkçesiyle “Güvenilir Platform Modülü”‘dür. Donanım garanti altına almak için tasarlanan bu mikrodenetleyici, entegre şifrelenmiş haberleşme yolunu kullanır. TPM 2.0 modülü anakartta mevcutsa donanımlar şifrelenmiş bir yazılımsal korunma altına alınır.

Son 5 yılda sevk edilen bilgisayarların birden fazla Muteber Platform Modülü sürüm 2.0’i (TPM 2.0) çalıştırabilirsiniz. TPM 2.0, güvenlikle ilgili özellikler için Windows 11’içalıştırmak için gereklidir. TPM 2.0, Windows 11’de kimlik müdafaası için Windows Hello BitLocker üzere çeşitli özellikler için kullanılır.

TPM 2.0 AÇMA NASIL YAPILIR?

Cihaz Ayarlar > Güvenliği & Yenileştirme > Windows Güvenliği > çalıştırma

Bu ekranda Güvenlik işlemcisi kısmını görmüyorsanız bilgisayarınızda TPM devre dışı bırakılmış olabilir. Daha fazla bilgi için TPM’yi aktifleştirme yahut yönergeler için bilgisayar üreticinizin dayanak bilgilerini denetim edin. ve TPM’yi aktifleştirmeniz gerekir. BIR TPM’yi aktifleştirdiğinizde, bir sonraki adımı tamamlayarak bunun bir TPM 2.0 olduğunu doğrulayın.

Güvenlik işlemcisi altında Güvenlik işlemcisi detayları seçeneği görüyorsanız, bunu seçin ve Belirtim sürüm 2.0 olduğunu doğrulayın. 2,0’dan küçükse, aygıtınız 11 ihtiyaçlarına Windows karşılamıyor.

Seçenek: Microsoft İdare Konsolu’nu kullanma

[ Windows Tuşu ] + R tuşlarınabasın yahut Çalıştır’ı başlat’>seçin.

“tpm.msc” (tırnak işareti kullanma) yazın ve Tamam’ı seçin.

“Uyumlu TPM bulunamadı” diyen bir mesaj görüyorsanız, bilgisayarınızda devre dışı bırakılmış bir TPM olabilir. Daha fazla bilgi için TPM’yi etkinleştirme’ye bakın yahut TPM’yi aktifleştirme yönergeleri için bilgisayar üreticinizin takviye bilgilerini denetim edin. TPM’yi aktifleştirdiğinizde, bir sonraki adımı tamamarak bunun bir TPM 2.0 olduğunu doğrulayın.

TPM’nin kullanıma hazır olduğunu onaylayan bir mesaj görüyorsanız, BUNUN 2.0 olduğunu doğrulamak için TPM Üretici Bilgileri’nin altında Belirtim Sürümü’ne bakın. Aygıt 2,0’dan küçük bir ihtiyaçla karşılamıyorsa 11 Windows karşılanmaz.

Rate article