Sünnet ne zaman, nasıl yapılmalı?

Sünnet ne zaman, nasıl yapılmalı? İlginç

Bebeğinizin cinsiyetini öğrendiğiniz anda geleceği için ufak kaygılar taşımaya başlıyoruz hemen değil mi? Erkek bebeklerde de hemen sünnet konusu akla geliyor. Yaptırmalı mı? Ne zaman yaptırmalı? Nerede yaptırmalı? Tören olmalı mı? Sonuçta dini bir ritüel, gelenek fakat son yıllardaki görüşlere göre çok da sağlıklı bir erkek için. Ama işte ufak da olsa dönüşü olmayan cerrahi bir işlem.

Çocuk gelişimi uzmanları 2 ila 6 yaş arasında asla yapılmamasını öneriyor. Ya 2’den önce ya da 6’dan sonra yaptırmalısınız eğer bir zorunluluk yoksa. Çünkü bu riskli yaş aralığında çocuğumuz cinsel organı ile tanışır ve fikirler edinir 🙂 Tam da bu sırada o bölgede bir operasyon iyi bir fikir değil gibi. Bir de bizim zamanımızda iğne vurulur lokal anestezi uygulayarak yapılırdı sadece, hala aklında 🙂 Artık bir ameliyat ciddiyetinde yapılıyor. Lokal anestezi de mümkün tabi ama psikolojik etkileri aşmak için önerilmiyor.

Bizim toplumumuzda sünnet genel anestezi için basit bir operasyon olarak görülür fakat uzmanlar özellikle 6. aydan sonra uyutularak sünnet yapılması konusunda ısrarlı. Zaten bu işlemdeki genel anestezi uygulaması uzun ameliyatlardakinden daha hafif bir yöntem. Çok daha risksiz. Korkmuş, elleri ve ayakları yabancı insanlar tarafından sıkıca tutulmuş, çırpınan bir çocuğu sünnet etmek yerine sakince uyuyan bir çocuğu sünnet etmek arasında cerrah açısından da fark var elbet 🙂 6. aydan önce yapılan sünnetlerde genel anestezi pek gerekli değil, çünkü fiziksel gelişimi o bölgedeki sinirlerin gelişiminde erken bir dönem, yani pek acı duymuyorlar.

Peki ya sünnet sonrası bakımı?


Bebeklerde sünnet sonrası bakım oldukça kolay, ilk 1-2 gün hafifçe batikon sürüp normal şekilde bez takmaya devam ediyoruz. İlk akla gelen soru olan çiş yapmasında sıkıntı yok zira bebeğinizin idrarı gayet sterildir. Çok bekletmeden bezini değiştirmeniz yeterli. Kaka bulaşması durumunda da dikkatli bir temizlik ve batikon sürmek yeterli. 4-5 gün banyo yapmayacak fakat sonrasında açık bir yara kalmayacağı için yapabilirsiniz. Operasyon bölgesindeki şişliğin inmesi ve -kolay eriyen- dikiş iplerinin gitmesi 10-12 günü bulabilir.

Büyük çocuklar biraz daha meraklı ve hareketli olduğundan korumalı bir sünnet külodu temin etmenizde fayda var.

En dikkat etmeniz gereken konu olası bir süreklilik halinde kanama, ateşlenme ve geçmeyen şiddetli ağrı olması durumunda veya ciddi işeme zorluğu var ise doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Rate article