SPA’NIN TARİHÇESİ VE SAĞLIK ÜZERİNDE OLUMLU ETKİLERİ

İlginç

Günümüzde stresten, üzüntüden ve her türlü negatif enerjiden arınma yöntemi olarak kullanılan SPA, aslında suyun arındırıcı ve sakinleştirici gücünden faydalanarak insan bedenini tedavi edip, sağlıklı bir zihin elde etmeye çalışan eski bir tedavi yöntemidir. Bu şekliyle, birçok insan tarafından doğal bir rituel olarak da düşünülen SPA, aslında geçmişte birçok kez uygulanmıştır ve kökenleri çok eskilere dayanmaktadır.

SPA NEREDEN GELİYOR? TARİHİ HANGİ ZAMANLARA DAYANIYOR?

Suyun iyileştirici ve sakinleştirici gücünden faydalanarak insanları hem bedenen hem de zihnen iyileştirmeyi hedefleyen SPA, aslında tarihin birçok noktasında farklı şekillerde de uygulanmıştır. Roma İmparatorluğu döneminde savaş sırasında yaralanan askerleri iyileştirmek için kullanılan SPA, Roma’nın hamam ve su kabinlerinde yaralı askerler üzerinde kullanılmıştır. Sonraki dönemlerde Avrupa’nın farklı coğrafyalarında da savaş sonrası ruhen veya bedenen yara alan askerlerin tedavisi için kurulan tedavi merkezlerinde SPA uygulanmıştır. Aslında Türkiye’deki hamam ve kaplıcalar, SPA’nın uygulanabileceği ortamlara en yakın örnek mekanlar olarak düşünülebilir. Bu şekliyle Türkiye SPA kültürüne çok da yabancı değildir.

SPA ÇEŞİTLERİ VE UYGULAMADAKI FARKLILIKLAR

Uluslararası SPA Birliği’ne göre, farklı merkezlerde uygulanan genellikle üç tip SPA vardır. Bu kategoriler, SPA’nın uygulandığı mekana ve içeriğine göre oluşturulmuştur. Türkiye’de de bilinen ve uygulanan bu 3 kategori aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Medikal amaçlı Tıbbi SPA (Beden sağlığı üzerine yoğunlaşır): Genellikle sertifikalı ve resmi sağlık personelleri tarafından sunulur. Fiziksel olarak hareket etmekte zorlanan veya bedenen güçlük çeken bireylerin, eklemlerini ve uzuvlarını yumuşatıp yeniden hareket etmeye başlaması için uygulanan bir SPA türüdür. Bireylerin daha çok bedenen güçlenmesini ve arınmasını amaçlar.
  • Otel veya konaklama tesislerinde sunulan SPA (hem beden hem zihin üzerine yoğunlaşır): Günümüzde birçok otel, resort otel ve konaklama tesisinde sunulan bu SPA çeşidinde, vücudun farklı yerlerine aromatik kokular, şifalı taşlar ve bitkiler ile rahatlatıcı müzik eşliğinde tedavi uygulanır. El ve yüz bakımı, selülit tedavisi gibi farklı içerikler de sunan bu SPA çeşidi, özellikle yaz aylarında oldukça fazla tercih edilmektedir. Hem bedenin hem de ruhun tedavisi amaçlanır.
  • Termal Kaplıcalarda uygulanan mineralli SPA (beden sağlığı üzerine yoğunlaşır): Şifalı suların ve minerallerin insan bedeni üzerindeki olumlu etkisinden faydalanarak uygulanan bu SPA çeşidinde, su ile gelen ve insan bedeni için iyileştirici etkiye sahip olan minerallerin kullanıldığı söylenebilir. Tedavi genellikle beden üzerine yoğunlaşır.
Rate article