SPA NASIL UYGULANIR?

Sağlık

Günümüzde gittikçe popülerliği artan ve insanların hem zihnen hem bedenen iyileşmek için başvurdukları SPA farklı merkezlerde farklı şekillerde uygulanabilir. Özündeki ”su ile gelen iyileşme” fikri sabit kalsa da, bölgeden bölgeye, kültürden kültüre ve farklı ülkeler arasında SPA’nın uygulama biçimleri değişiklik gösterebilir. Casino ve slot oyunlari sunan büyük resort otellerde, SPA’nın farklı kültürlerdeki örneklerine de ulaşmak mümkün. Peki hangi SPA nasıl uygulanıyor? İçerikleri nasıl değişiyor? SPA’nın sunduğu içeriğe göre, insan zihnine ve bedenine sağladığı faydalar değişiyor mu? SPA tedavisi alabilmek için, mutlaka tıbbı bir merkeze, bir konaklama tesisine veya kaplıcaya mı gitmek gerekiyor? Evde bireylerin kendi imkanlarıyla SPA hazırlaması ve uygulaması mümkün olabilir mi? İşte bütün bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

FARKLI SPA YÖNTEMLERİ VE UYGULAMA ŞEKİLLERİ

Türkiye’de de gittikçe daha fazla bilinen ve tercih edilmeye başlanan SPA’nın aslında farklı kültürlerde farklı şekillerde uygulandığı biliniyor. Dünya çapında en çok tercih edilen ve bilinen SPA uygulama yöntemleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Buhar Hamamı: Bu SPA türü, Türkiye’deki hamam ve kaplıca kültürüne oldukça yakındır. Gün içinde stresten ve vakitsizlikten çoğu insan yeterince su içmez ve bu sebeple vücuttaki hücrelere az miktarda oksijen aktarımı olur. Buhar Hamamı yöntemiyle uygulanan SPA sayesinde, suyunu ve oksijenini kaybeden vücut yenilenir ve ihtiyaç duyduğu minerallere yeniden kavuşur. Daha çok buhar kullanılır ve buhar sayesinde vücudun bütün hücreleri oksijen ve suyla buluşur.
  • İsveç Masajı: Daha çok bel, ayak ve kol bölgelerine masaj yaparak uygulanan bu SPA çeşidinde, bel, ayak ve kolların karşılayacağı pozitif enerji, bedenin kalan kısmını ve zihni iyileştirmek için kullanılır.
  • Thalasso: Bu SPA çeşidi, daha çok İtalya ve Yunanistan çıkışlıdır. Daha çok, deniz suyunun insan bedeni üzerindeki iyileştirici etkisinden faydalanılır.
  • Tuz Peelingi: Bu SPA çeşidinde kalın tuz parçaları vücuda sürülür ve bu sayede ölü derilerden insanların kurtulması sağlanır. Ölü derilerden arındırılan vücut rahatlar.
  • Aromaterapi ile SPA: İnsanın koku alma duyusunun daha fazla kullanıldığı ve ön planda olduğu bu SPA çeşidinde, insan zihnini rahatlatan bitkiler kullanılır. Farklı aromalardaki bu bitkiler insanları tedavi eder.
  • Fango SPAsı: Bu SPA çeşidinde toprağın ve çamurun insan bedeni üzerindeki rahatlatıcı ve tedavi edici etkisi kullanılır. Çamur banyosu şeklinde uygulanan bu SPA, kan dolaşımını fark edilir biçimde arttırır.
Rate article