SEO Neden Önemlidir? En iyi WordPress SEO Eklentileri

SEO

SEO Nedir? Neden Önemlidir?

SEO, Search Engine Optimization yani “Arama motoru optimizasyonu” ifadesinin kısaltmasıdır. Arama motorlarında üst seviyeye çıkmak isteyen bir internet sitesi sahibi “SEO nedir?” sorusuna cevap verebilmeli ve önemini kavrayabilmelidir. SEO ile nihai amaç, Google, Yandex gibi arama motorlarında yapılan aramalarda sitenizin üst sıralarda kullanıcıların karşısına çıkmasını sağlamaktır. Bunu yapabilmeniz için sitenizde ürettiğiniz içeriğin arama motorlarının SEO için belirttiği koşullara uygun olarak hazırlanmış olması gerekir.

SEO Neden Önemlidir?

SEO, önemlidir çünkü…” diye uzun uzun anlatmaya başlamadan önce size arama motorlarının nasıl çalıştığını ve bir arama yaptığınızda karşınıza çıkan sitelerin hangi kriterlere göre seçildiğini anlatmalıyım. Sizin bir web siteniz var ve bu web sitesi için içerik üretiyorsunuz diyelim. İçeriğinizi web siteniz aracılığıyla internete yüklediğinizde arama motorları web sitenizi, içeriklerinizi tek tek inceler. Sitenizin, ürettiğiniz içeriğin arama motoru kriterlerini sağlayıp sağlamadığını kontrol ettikten sonra uygun bulursa indeksler. Peki bunun SEO ile ne alakası var diyecek olursanız hemen şöyle anlatayım. Siteniz arama motoruna indekslendikten sonra belli kriterlere göre sıralanır. İşte bu sıralama işlemi SEO kuralları göz önünde bulundurularak yapılır. SEO kriterlerini sağlayan bir içerik arama motorlarının üst sıralarına taşınır. Bu da sitenize prestij kazandırır. Pek çok kullanıcı arama yaptıklarında karşılarına çıkan ilk 3 siteyi tercih eder. Daha altta kalan siteleri güvenilir, yeterli bulmayabilirler.  Bunun dışında arama motorlarında üst sıralara çıkmak sitenize önemli bir trafik akışı getirir. Eğer sitenizde reklam veriyorsanız veya ürün satışı yapıyorsanız, bu çok önemli bir artıdır. Eğer SEO uyumlu bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız deneyimli bir SEO uzmanı siteniz için çok faydalı olacaktır.

En iyi WordPress SEO Eklentileri

WordPress, günümüzde en çok tercih edilen kişisel yayın sistemi olmakla birlikte SEO dostu olmasıyla da ön plana çıkan bir platformdur. Aşağıda WordPress kullanıcılarının işine yarayacak önemli WordPress SEO eklentilerine değindim.

1-  Yoast SEO

Ücretsiz ve en popüler WordPress SEO eklentisidir.

2-  All in One SEO Pack

Web sitenizin optimizasyonu için kullanılır.

3-  Google XML Sitemaps

Web siteniz için XML haritaları yaratmanızda yardımcı olur.

En çok kullanılan eklentiler bunlar olmakla birlikte; Google search console, Google Ads anahtar kelime planlayıcı, Google Trends işinize yarayacak Google SEO araçlarıdır.

 

Rate article