Sağlıklı yaşam için koşmak şart!

Sağlık

Sağlıklı bir bedene sahip olmak ve dengeli beslenmek uzun vadede insanın uzun ve mutlu bir ömür sürmesi için çok önemlidir. Bedenimizi sağlıklı tutabilmek için onu her daim çalışır halde tutmamız gerekli. Bu sebeple, gün içerisinde yapılan fiziksel hareketler ve düzenli olarak sürdürülen spor faaliyetleri, vücudun zinde kalmasına önemli derecede katkıda bulunur. Her gün düzenli olarak koşmak ve koşu faaliyetinden bir spor dalı olarak faydalanmak ise bedenimize sağlık açısından birçok fayda sağlar. Bu sebeple koşmak ile sağlıklı bir yaşam sürmek arasında güçlü bir bağ vardır denilebilir.

HER GÜN DÜZENLİ KOŞMANIN İNSAN BEDENİ ÜZERİNDEKİ OLUMLU ETKİLERİ

Günlük hayatın kargaşasında birçok insan düzenli spor yapmayı ihmal ettiği için, sağlıklı bir yaşam sürmekten mahrum kalır. Fakat gün içinde fiziksel hareketlerimizi arttırmak, düzenli olarak yaşadığımız mahallede veya evimize yakın parklarda koşmak sanıldığından daha kolaydır. Sadece fiziksel faaliyetlerimizi düzenlemekle kalmayan koşu, vücudu güçlendirmeye de yardımcı olur. Koşma sayesinde vücudun farklı kasları harekete geçer ve daha fazla kullanılmaya başlar. Bu sayede, vücuttaki fazla yağlar yakılır ve vücut daha sağlıklı hale gelir.

Koşmak ile sağlıklı yaşamı ilişkilendirebileceğimiz birçok nokta bulunmaktadır. Her gün düzenli olarak koşmanın insan sağlığına yaptığı katkıları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Her gün düzenli olarak yapılan koşu, vücudun kemik sistemini geliştirir. Düzenli ve tempolu olarak yapılan koşular ise, vücuttaki osteoporoz riskini en aza indirerek, önemli bir sağlık sorununun önüne geçer.
  • Evimize yakın yerlerde yapacağımız koşular, vücudumuzun birçok kasını aynı anda harekete geçireceği için diğer spor faaliyetlerine oranla daha fazla kalori yakılmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler için en pratik kilo verme yöntemi olarak koşmak düşünülebilir.
  • Düzenli ve tempolu olarak yapılan koşular, kalp sağlığı için çok önemlidir. İleri dönemlerde oluşabilecek kalp krizi riskini en aza indirmekte, koşmanın büyük bir faydası olduğu söylenebilir.
  • Koşmak; obezite, yüksek tansiyon, diyabet ve kolesterol gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Düzenli olarak koşan insanların bu tür hastalıklara daha az yakalandıkları gözlemlenmiştir.

Koşmak, bireyleri istenmeyen kilolardan kurtarır ve kişilere daha fit bir beden kazandırır. Zinde bir beyne ve sağlıklı bir vücuda sahip kişiler, daha sağlıklı bir hayat yaşarlar. Bu şekilde koşmak ile sağlıklı yaşam ilişkilendirilebilir.

Rate article