SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN FİTNESS YAPMAK NE KADAR ÖNEMLİ?

Spor

Günlük hayatta insanların çoğu zaman hareketsiz kaldıkları, spor yapmaya vakit bulamadıkları ve düzenli egzersiz yapmadan statik bir yaşam sürdükleri bilinir. Hareketsiz ve statik kalan vücut bir süre sonra gerek organlarda gerekse kan-damar hastalıkları yoluyla güçsüz düşer ve birçok problemle savaşmaya başlar. Sağlıklı kalıp, sağlıklı bir yaşam sürmenin en etkili anahtarı vücudu her

daim aktif tutmak, günlük egzersizlerle bedenen hareket kapasitemizi arttırmaktan geçer. Fiziksel olarak hareket eden, düzenli olarak bir spor dalıyla uğraşan ve vücudunu aktif olarak kullanan bireyler, hareket etmenin ve sporun ortaya çıkardığı endorfin hormonu sayesinde mutlu olurlar. Mutlu olan bireyler daha sağlıklı ve uzun bir ömür sürmeye adaydır. Gün içerisinde insanların hareketlerini arttırıp, bedenen kapasitelerini kullanmalarına yardımcı olan spor hareketlerine de fitness denir. Fitness, genellikle sadece bir spor hareketinden değil, düzenli olarak yapılan ve belli bir temponun izlendiği birden fazla spor hareketinin birleşiminden oluşur.

FİTNESS’İN SAĞLIK AÇISINDAN VÜCUDA KATKILARI NELERDİR?

Fitness, her bireyin kendi vücuduna göre paket olarak spor hareketleri sunar. Dolayısıyla her insanın kemik ve kas oranına göre uygulaması gereken fitness programı değişebilir. Fitness, sanılanın aksine vücut geliştirme ile eş anlamlı değildir. Vücut geliştirmede, kas hacmini arttırmak hedeflenir. Fitness’da ise vücuttaki kas oranı büyük ölçüde değişmez. Sadece yağ yakımı ve var olan kasların sıkılaşması, vücudun daha sıkı ve daha sağlıklı bir görünüme erişmesi amaçlanır.

Günlük veya haftalık olarak düzenli bir şekilde fitness yapan bireyler, vücutlarındaki fazla yağlardan kurtularak fiziksel hareketlerini arttırmış olurlar. Hareket halinde olan vücut ise daha iyi çalışır ve sağlıklı bir yaşamı destekler nitelikte çalışmaya devam eder.

Fitness’ın vücudun sağlıklı kalması açısından çok önemli bir rol oynadığı söylenebilir. Fitness yapmak bağışıklık sistemini güçlendirir ve bireyleri hastalıklardan korur. Fitness yapmak vücudun birçok kasını harekete geçirdiği için kan dolaşımını hızlandırır ve bu sayede halsizliğe ve yorgunluğa iyi gelir, kişilerin enerjisini arttırır. Fitness yapmak beyne giden oksijen miktarını arttırır. Bu sayede beyin hücreleri gelişir ve insanların çok boyutlu düşünmesine olanak sağlar.

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için belli bir tempoda ve düzenli bir şekilde fitness yapılmalı, stresten ve üzüntüden uzak durulmalıdır.

Rate article