SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN DÜZENLİ VE TEMPOLU KOŞUYA NASIL HAZIRLANMALI?

Sağlık

Günlük veya haftalık olarak yapılan düzenli koşuların, insanın fiziksel aktivitesini arttırdığı ve bu sayede de insan sağlığına olumlu katkılarda bulunduğu, bilimsel çalışmalar tarafından birçok defa onaylanmıştır. Peki koşuyu günlük hayatımızın bir parçası haline getirmek için neler yapılabilir? Bireylerin koşu sporuna başlamadan önce mutlaka bilmesi gereken detaylar nelerdir? Koşu esnasında ve sonrasında vücudun daha sağlıklı kalabilmesi için dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Bu soruların cevaplarını sizler için kısaca derledik.

KOŞUYA BAŞLIYORUM, NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Sanılanın aksine koşu sporuna başlamak ve onu düzenli aralıklarla günlük veya haftalık olarak devam ettirmek aslında çok kolaydır. Diğer bütün sporlar gibi koşu sporunun da dikkat edilmesi gereken belli başlı püf noktaları bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat eden bireylerin, daha sağlıklı bir vücuda sahip olup daha sağlıklı bir yaşam sürdürdükleri bilinir. Koşu sporuna başlamadan önce, koşu sırasında ve sonrasında bilinmesi gerekenleri aşağıda derledik:

  • Koşuyu mümkün olduğunca açık alanlarda ve oksijenle direkt olarak temas edebileceğiniz yerlerde yapın. Hava şartları elverdiği sürece, kapalı spor salonları yerine doğada koşmak zihninizi daha fazla açacak ve sizi koşu sonrası dinlendirecektir.
  • Koşu için olabildiğince yumuşak zeminleri tercih etmeniz daha faydalı olur. Fakat yumuşak zeminden çamur veya balçık dolu patikaları kastetmiyoruz. Beton yerine toprak zeminde koşmak vücudunuz için daha sağlıklıdır.
  • Koşuya başlamadan önce uygun ayakkabıyı seçmelisiniz. Koşu ayakkabınız asla çok sert ve düz tabanlı olmamalıdır. Tam tersine, hafif, yumuşak ve ayağınızın şeklini alan bir koşu ayakkabısı koşu esnasında rahat etmenizi sağlar. Bunun yanı sıra koşu ayakkabısının yarı geçirgen olup, ayakların hava almasına elverişli olması ayak sağlığı açısından oldukça önemlidir.
  • Koşuya başlamadan hemen önce herhangi bir öğün tüketmeyin. Eğer midenizde henüz sindirilmemiş besinler olursa, koşu sırasında kramp geçirebilir, mide bulantısı hissedebilirsiniz.
  • Koşu için günün öğlen saatlerini asla tercih etmeyin. Öğlen vakitlerinde güneş en tepede olduğu için sizi olumsuz yönde etkileyecek, normalden daha fazla sıvı kaybetmenize sebep olacaktır. Koşu için en ideal saatler, sabahın erken saatleri ile akşam üzeri saatleridir.
  • Koşu sporu insan vücudunda bol miktarda kalori yakılmasına olanak sağlarken, bir taraftan da aşırı sıvı kaybına sebep olabilir. Bu sebeple koşudan önce bol bol su tüketilmelidir. Fakat koşudan hemen önce su içmeyin. Sıvı tüketimi ile koşuya başlama zamanı arasında belli bir bekleme süresi bulundurun.
Rate article