SAĞLIKLI KALABİLMEK İÇİN SAĞLIKLI BESLENMEK ŞART!

Sağlık

Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olabilmek ve sağlığımızı koruyabilmek için temelde yapılması gereken iki şey bulunmakta: gün içi egzersizler ve sağlıklı beslenme. Yaşam ve çalışma koşullarından dolayı birçok kişinin ihmal ettiği spor ve egzersiz, aslında insan vücuduna birçok fayda sağlamakta. Kan dolaşımının artması, kasların yeniden çalışması, eklemlerin sağlamlaşması spor yapan bireylerde daha fazla görülmekte. Bu sebeple düzenli olarak ve tempolu bir şekilde spor yapan kişilerin, daha sağlıklı bir yaşam sürdükleri gözlemlenmekte.

Fakat, spor yapmak ve gün içi egzersizleri arttırmak, sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralamak için yeterli değil. Yapılan egzersizler ve spor faaliyetleri, dengeli ve sağlıklı beslenme yöntemleri ile desteklenmeli. Ancak bu sayede, vücut kendi bünyesinde bulundurduğu toksinlerden kurtularak sağlıklı besinlerden fayda sağlamaya başlıyor.

Peki, kişilerin izlemesi gereken sağlıklı beslenme yöntemleri nasıl olmalı? Dengeli, doğal ve sağlıklı beslenme, gün içinde yapılan egzersizlerle nasıl birleştirilebilir? Sporun ve sağlıklı beslenmenin, kaliteli bir yaşama olan katkısı nedir? Sağlıklı beslenip spor yaptığımızda, hayat kalitemiz nasıl değişir? Dengeli beslenmeye nasıl ve nereden başlamalı? Bütün bu soruların yanıtlarını sizler için derledik.

DENGELİ BESLENME VE SAĞLIKLI YAŞAM ARASINDA NASIL BİR İLİŞKİ VAR?

Yılın farklı mevsimlerinde, güneş ışınlarının emilme oranına ve ortam koşullarına göre, insan vücudunun sağlıklı kalabilmesi için bir takım ihtiyaçlar ortaya çıkar. Farklı mevsimlerde değişen sıcaklıklar, besin türleri ve yaşam koşulları sebebiyle, vücudumuza aldığımız besinlerin de değişmesi gerekir. Vücudun ihtiyaçlarını karşılayabildiğimiz oranda, bedenen ve zihnen sağlıklı ve zinde bir yaşam sürmeye devam edebiliriz. Peki, değişen iklim koşullarına ve farklı ortamlara rağmen, dengeli ve sağlıklı beslenerek vücudumuza nasıl yardım edebiliriz? İşte sağlıklı beslenmenin genel kuralları ve vücuda olan etkileri:

  • Sağlıklı beslenmeye başlamanın ilk koşulu şekeri azaltmak. Gün içerisinde fark etmeden çok fazla şeker tüketiyor oluşumuz, orta ve uzun vadede kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkartmaktadır. Bu sebeple şekeri azaltarak, sağlıklı beslenmeye başlayabiliriz.
  • Sağlıklı beslenmek ve vücudumuza yardımcı olmak için gün içerisinde tükettiğimiz tuz oranını da azaltmalıyız. Hazır yiyecekler ve işlem görmüş dondurulmuş gıdalarda bolca bulunan tuz, kalp hastalıklarını tetiklemekte.
  • Alkolü azaltmak ve daha dengeli uyumak vücudumuza büyük fayda sağlayacaktır.
  • Gün içerisinde daha fazla su tüketmek, vücudumuzun temizlenmesine ve oksijen depolamasına yardımcı olur.
  • Meyve ve sebze tüketimini arttırmak, vücudu gerekli vitamin ve mineraller açısından destekler.
Rate article