SAĞLIKLI BIR YAŞAM İÇİN HANGİ MEVSİMDE HANGİ BESİNLER TÜKETİLMELİ?

Sağlık

İnsan bedeni farklı iklim koşullarında, farklı sıcaklık değerlerinde ve değişkenlik gösteren çalışma ve yaşam koşullarında farklı besinlere ihtiyaç duyar. İnsan vücudu değişen koşullara göre ihtiyacı olan besinlerle desteklenmediği zaman zayıf düşer ve düşük performans gösterir. Bu nedenle, mevsiminde çıkan meyve ve sebzeleri yemek, dengeli ve sağlıklı beslenmek, sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürmenin kilit taşları arasındadır denilebilir. Peki, sağlıklı kalabilmek ve vücudumuzu ihtiyacı olan vitamin ve minerallerle besleyebilmek için hangi besinleri (kırmızı et, beyaz et, meyve ve sebzeler ile süt ürünleri) hangi mevsimde tüketmek daha uygun olur? Doğal ve sağlıklı yöntemlerle yetiştirilen besin ögelerini seçerken nelere dikkat edilmesi gerekir? Bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

FARKLI MEVSİMLERE GÖRE DENGELİ VE SAĞLIK BESLENME YÖNTEMLERİ

Değişen iklim koşulları ve mevsimlere göre hasat edilen meyve ve sebzeler değişiklik gösterir. Fakat yiyeceklerin besin değerlerinin yüksek olması için her meyve ve sebzenin tam da mevsiminde tüketilmesi, insan vücudunu daha fazla besler ve destekler. Taze meyve ve sebzede, vücudun ihtiyacını karşılayabilecek nitelikte olan daha fazla vitamin ve mineral bulunur. Bu sebeple, her ürünün mevsiminde tüketilmesi çok önemlidir.

KALİTELİ BIR YAŞAM SÜREBİLMEK VE SAĞLIKLI KALABİLMEK İÇİN HANGİ MEVSİMDE HANGİ MEYVE VE SEBZEYİ TÜKETMELİ?

  • Kış Mevsiminde Sağlıklı Beslenme: Kış ayında sıcaklıklar düşer ve insan vücudunun direnci zayıflar. Bu durumda hastalıklara davetiye çıkarmamak ve sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edebilmek için kış aylarında özellikle tüketilmesi gereken meyve ve sebzelerin olduğu söylenebilir. Aralık ayında karnabahar, mandalina, balkabağı, limon, lahana, portakal ve ıspanak, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlar. Ocak ayında ise pazı, havuç, Brüksel lahanası ve portakal gibi besinleri tüketmek daha faydalıdır.
  • İlkbahar Mevsiminde Sağlıklı Beslenme: İlkbaharın yavaş yavaş yükselen sıcaklıkları ile birlikte insan vücudu da yenilenme aşamasına geçer. Bu mevsimde daha çok ıspanak, pırasa, havuç, erik, enginar, kuşkonmaz, bakla gibi besinlerin tüketilmesi gerekir. Kiraz, erik, çilek de meyve olarak tüketilebilir.
  • Yaz Mevsiminde Sağlıklı Beslenme: Yazın bolca artan sıcaklıklar sebebiyle vücudumuz her zamankinden daha fazla suya ihtiyaç duyar. Vişne, sarımsak, taze patates, domates, kabak, patlıcan, mısır ve sarımsak tüketmek vücudu destekler.
  • Sonbahar Mevsiminde Sağlıklı Beslenme: Geçiş dönemi olarak bilinen sonbahar aslında vücudun kendini kışa hazırladığı dönemdir. Muz, ayva, balkabağı, turp üzüm ve semizotu tüketilebilir.
Rate article