SAĞLIKLI BİR ÖMÜR İÇİN ÇOCUK YAŞTA YÜZMEYE BAŞLAMAK!

Yüzme sporu insan bedeninin birçok kasını aynı anda çalıştırır ve tat, koku alma gibi yeteneklerin aktif olarak kullanımını sağlar. Bu sayede vücutlarının hemen her bölgesini yüzme esnasında kullanan bireyler, fiziksel aktivite yapıyor olmanın sağladığı endorfin hormonuyla daha mutlu ve sağlıklı yaşarlar. Yüzme alışkanlığının ve çocukların suyla yakın temas sağlamasının küçük yaşlardan itibaren desteklenmesi, çocukların sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Küçük yaştan itibaren suyla tanışan, sudan korkmayan, ebeveynleriyle suda oyun oynayan çocuklar vücutlarını aktif olarak kullanmayı öğrenirler. Yüzme sporunun gerektirdiği hareketler, çocukların genç bedenleri üzerinde çok olumlu etkilerde bulunur. Yüzmenin çocuk sağlığı açısından önemini, çocukluktan itibaren kazanılan yüzme alışkanlığının sağlıklı bir yaşam sürmek için ne kadar önemli olduğuna dair ayrıntıları sizin için derledik.

KÜÇÜK YAŞTA BEDEİIN SUYLA TANIŞMASI VE YÜZMEYE BAŞLAMAK

Suyun içinde olmanın ve vücudu destekleyen hareketler yapmanın çocukların bedenen ve zihnen gelişiminde oynadığı rol çok büyüktür. Küçük yaşta suyla tanışan ve su sporlarını yapmayı öğrenen çocuklar bedenen yaşıtlarına göre daha hızlı ve daha sağlıklı bir şekilde büyürler. Yüzmenin çocuk sağlığı açısından ve bireylerin ömürleri boyunca sağlıklı bir yaşam sürmesi açısından sahip olduğu önem, aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  • Çocuklarda yüzme, vücut gelişimini, kalp ritmini ve metabolizmanın gelişimini olumlu yönde etkiler. Düzenli ve tempolu bir şekilde, küçük yaşta yüzmeye alıştırılan çocuklar bedenen daha kuvvetli olurlar.
  • Suyla temas eden ve yüzme hareketlerini yapan çocukların, evde ve okulda kendilerine öğretilenleri daha kolay kavradıkları ve unutmadıkları gözlemlenmiştir. Görme, dokunma, tat alma ve koklama gibi duyulara da hitap eden yüzme sporu, çocukların küçük yaşta nesneleri birbirinden ayırt edebilmesi konusunda oldukça faydalıdır. Özellikle bebekler, ebeveynleriyle suda vakit geçirdiklerinde kendilerine öğretilen yeni kelimeleri ve komutları daha kolay öğrenirler.
  • Yüzme hareketleri gelişme çağında olan çocukların boyunun uzamasına, kol ve bacak kaslarının gelişmesine, kıkırdakların sağlıklı bir şekilde evrilmesine yardımcı olur. Küçük yaştan itibaren yüzme sporuyla ilgilenen çocukların omuzları ve göğüs kafesleri geniş olur.
  • Düzenli olarak yüzen ve bedenini bu sayede aktif olarak kullanan çocukların, zararlı gıdaların toksinlerinden daha hızlı bir şekilde arındıkları söylenebilir. Bu sayede çocukların grip veya daha ağır hastalıklara yakalanma oranları düşer.
Rate article