SAĞLIKLI BESLENME VE SPOR ARASINDAKİ GÜÇLÜ BAĞ

Sağlık

Gün içindeki hareketsizliğimizi azaltmak ve kan dolaşımımızı arttırmak için yapacağımız egzersiz hareketleri veya spor faaliyetleri, vücudumuzun önemli ölçüde enerji ve sıvı kaybetmesine yol açar. Vücuttaki toksinler bol su tüketimi ve sağlıklı beslenme yoluyla dışarı atılabilir. Bu nedenle, sadece yaptığımız spor faaliyeti veya gün içinde düzenli ve tempolu olarak sürdürdüğümüz egzersizler sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek için tek başına yeterli olmaz. Yapılan spor faaliyeti ve egzersiz hareketler, sağlıklı ve doğal beslenme yoluyla vücudun aslında hiç ihtiyaç duymadığı yağ ve toksinleri arındırıp, ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri kazanmasına yardımcı olur. Bu sebeple de sağlıklı beslenme ve spor arasında güçlü bir bağ vardır, denilebilir.Bu güçlü bağ sayesinde, insanlar sağlıklarını koruyabilir, kaliteli bir yaşam sürebilirler. Sağlıklı beslenme şekilleri ve sporun birbirlerini nasıl desteklediğine dair ayrıntıları sizler için derledik:

SAĞLIKLI BESLENME İLE SPOR İNSAN VÜCUDUNU NASIL DESTEKLİYOR?

Vücudumuzun ihtiyacı olan karbonhidrat, yağ ve proteinleri mevsimine göre farklı gıdalardan temin ederek sağlıklı bir şekilde beslenebilir, vücudumuzu destekleyebiliriz. Gün içindeki hareketsizliği azaltmak, kilo vermek, fit görünmek, vücut geliştirmek, kan dolaşımını arttırmak gibi amaçlarla yapılan spor faaliyetleri, gerekli besinlerle desteklendiği zaman insan vücuduna oldukça fazla fayda sağlamaktadır. Farklı spor faaliyetleri ve sağlıklı beslenme için tüketilebilecek besinleri sizler için derledik:

  • Kilo vermek ve sıkılaşmak için yapılan spor faaliyetlerinin yanında tüketilmesi tavsiye edilen besinler: Fazla kiloların sağlık problemlerine yol açtığı bireylerde, vücuttaki yağlardan ve fazla kilolardan kurtulmak için yapılan spor faaliyetlerinin hemen sonrasında tüketilmesi gereken besinler arasında daha çok karbonhidrat ve protein kökenli besinler gelir. Vücutta oluşan katı yağ kütlelerinden kurtulmak ana amaç olduğu için yüksek yağ miktarına sahip olan besinler tavsiye edilmez.
  • Vücut geliştirme için yapılan spor faaliyetlerinin yanında tüketilmesi tavsiye edilen besinler: Bu tür faaliyetlerde asıl amaç vücuttaki yağların yakılıp yerine protein almak olduğu için, yapılan spor faaliyetlerinin hemen ardından vücut protein içeren besinlerle desteklenmelidir. Karbonhidrat kökenli besinler pek tavsiye edilmez.
  • Fitness ve Yoga faaliyetlerinin yanında tüketilmesi gereken besinler: Bu tür faaliyetlerin öncesinde hafif gıdalar, meyveler, müsli ve yoğurt tercih edilebilir. Faaliyet sonrası bol bol su tüketmek, hücrelere giden oksijen miktarını arttırır.
Rate article