SAĞLIKLI BESLENME İÇİN ÖNE ÇIKAN VİTAMİN VE MİNERALLER

Sağlık

Değişen hava koşulları, iklim şartları ve sıcaklıklar, mevsimlere göre vücudumuzun farklı şekilde beslenmesini zorunlu kılar. Dört mevsime göre vücudun beslenme şekli bu sebeple değişmektedir. Fakat, sağlıklı kalıp kaliteli bir yaşam sürebilmek için vücudumuzun mutlaka alması gereken vitamin ve mineraller bulunmaktadır.

Farklı mevsimlerde farklı sebze ve meyvelerden alınan bu vitamin ve mineraller, vücudumuzun kan değerlerini düzenler; değişen sıcaklıklar ve azalan güneş ışınları sebebiyle vücudumuzda sorunlu olarak çalışan fonksiyonları tamamlar veya tamir edilmesine yardımcı olur. Sağlıklı ve doğal beslenmek isteyen kişilerin, mevsimlere ve değişen sıcaklıklara göre ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri bilmesi önemlidir. Hangi vitamin ve mineraller vücut için her daim hayati önem taşır? Bu soruların cevaplarını sizler için ayrıntılı olarak derledik.

FARKLI MEYVE VE SEBZELERDE FARKLI BESİN ÖGELERİ VAR: PEKİ EN ÖNEMLİLERİ HANGİLERİ?


Kış mevsimi denilince, vücudu genel olarak hastalıklardan korumak ve grip riskini azaltmak için C vitamini içeren besinlerin daha sık alınması tavsiye edilir. B, E , D, C vitaminlerinin hepsi, farklı mevsim koşullarına göre vücudun değişik ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur. Peki hangisini ne zaman, ne için almalı? Hangi vitamin hangi derde deva? Bu tür vitamin ve minerallerin vücuda direkt faydaları nelerdir? Yanıtları sizler için derledik:

  • Yoğun öğrenme, bir projeye odaklanarak çalışma ve konsantrasyon gerektiren diğer işler yapılan zamanlarda, insan vücudu en çok B vitaminine ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaç, kuru baklagiller, kırmızı et, ay çekirdeği, balık, yoğurt, süt, peynir, yeşil yaprak içeren sebzeler, yer fıstığı, tavuk, hindi, muz, kavun, brokoli, ıspanak, enginar gibi besinlerden sağlanabilir.
  • İnsan beynine oksijen kan hücreleri yoluyla taşınır. Bu sebeple, beynin kaliteli ve bol miktarda oksijen kullanabilmesi için vücuttaki demir oranının da yeterli olması gerekir. Ispanak, pazı, patlıcan gibi sebzeleri tüketmek vücuttaki demir oranını arttırarak, oksijenin beyne taşınmasını kolaylaştırır.
  • Demirin vücuttaki emilimini kolaylaştıran ve kış aylarında bireyleri hastalıklara ve grip tehlikesine karşı koruyan C vitamini, vücudun en önemli dostudur. Turunçgiller, kivi ve brokoliden bol miktarda C vitamini elde edilebilir.
  • Beynin antioksidan ihtiyacını karşılamak için E vitamini mutlaka önerilir. Yer fıstığı, zeytinyağı, ay çekirdeği ve buğday tüketmek vücuttaki E vitaminini arttıracaktır.
Rate article