SAĞLIK AÇISINDAN DÜZENLİ YÜZMENİN ÖNEMİ

Spor

Düzenli aralıklarla yapılan yüzmenin bireylerin daha sağlıklı bir yaşam sürmesinde oldukça etkili olduğu düşünülmekte. Koşu, yürüyüş, fitness, pilates ve diğer birçok sporun aksine, yüzme sporunda insan vücudundaki kaslar mucizevi bir şekilde eşit oranda çalışır ve vücudun hemen her bölgesi yüzmenin verdiği olumlu etkileri yansıtır. Bu sayede, düzenli olarak yüzen insanların daha fazla kasını aynı anda hareket ettirebildiği ve tempolu yüzme programları eşliğinde daha fazla kalori yaktığı bilinmekte. Sağlıklı bir yaşam sürmek için, bedenen ve zihnen insanın koruması gereken denge, yüzme sporuyla daha kolay kurulabilir. Yüzme sporunun insan bedenine olan fiziksel etkileri ile bireylerin psikolojisi üzerindeki muhtemel etkilerini sizler için derledik.

YÜZMENİN İNSAN BEDENİNE VE ZİHNİNE NE GİBİ OLUMLU KATKILARI VARDIR?

Düzenli ve tempolu olarak yüzen insanlar, vücudun birçok kasını aynı anda çalıştırarak adeta mucizevi bir şekilde hareketlerini maksimum seviyeye çıkarırlar. Genel olarak yüzmenin insan bedeni ve zihni üzerindeki olumlu etkilerini üç grupta toplayabiliriz.

  • Yüzme Sporunun İnsan Psikolojisi Üzerindeki Olumlu Etkileri: Düzenli aralıklarla yüzen insanların, suyun dinginliğinden ve sakinliğinden olabildiğince faydalandığı söylenebilir. Suyun içinde yapılan bu spor ile vücudun fiziksel olarak çalıştığını algılayan beyin mutluluk hormonu salgılar. Bu sayede, yüzen insanların daha az stresli, daha az kaygılı ve daha az fevri oldukları görülür. Yüzme sırasında beynin farklı alanları çalıştığından, insanların zihni boşalır ve dinlenir. Bu şekilde günlük hayatta karşımıza çıkan sorunlara dair daha objektif bir bakış açısı kazanmamızı sağlar. Yüzme sporu insan psikolojisine son derece olumlu katkılarda bulunur. Bireylerin kendilerine hedef koyma ve bu hedefleri gerçekleştirmesi gibi süreçler, insanları daha mutlu kılar.
  • Yüzme Sporunun Kas Sistemi Üzerindeki Olumlu Etkileri: Yüzme faaliyeti sırasında, insanların su üzerinde yaptığı çekme ve itme hareketleri ile bacak hareketleri, vücuttaki kasların aynı anda çalışmasına sebep olur. Bu sebeple düzenli olarak yüzen insanların daha dayanıklı ve sağlam bir kas sistemine sahip oldukları söylenebilir. Bu durum sağlık açısından insanları daha dirençli yapar.
  • Yüzme Sporunun Solunum Sistemi Üzerindeki Olumlu Etkileri: Yüzme sporu sırasında düzenli olarak nefes alıp vermek, nefesi yüzmeye göre ayarlamak, düzenli yüzülen zamanlarda akciğerlerin belli bir tempoda çalışmasına sebep olur. Ayrıca farklı yüzme şekillerine göre, diyafram kasının çalıştığı da söylenebilir. Daha düzenli ve kaliteli nefes almamıza yardımcı olan yüzme, solunum sistemimizin de gelişmesini sağlar.
Rate article