Tüm bilgiler burada

NASA uzay aracı Şubat 2022’de aya gidecek

Cuma 22 Ekim 2021 tarihinde, NASA açıkladı Artemis-1 insansız Ay misyonu Şubat 2022 yılında başlatılan olacağını. Bu, aziz Amerikan rüyasının gerçekleşmesine yönelik bir hazırlık adımı olacak – aya geri dönmek.

Görev, Orion uzay aracını , birkaç haftalık insansız bir uçuş sırasında uzak yörüngesine gireceği Ay’a gönderecek .

Bu, Uzay Fırlatma Sisteminin (SLS) ve Orion’un astronotları gemide taşımaya hazır olduğunu gösterecek.

Bir sonraki görev olan Artemis II, dört kişilik bir mürettebatı Ay’ın çevresine ve Dünya’ya geri göndererek, Ay’a gelecekteki uçuşların önünü açacak.

20 Ekim 2021 Çarşamba günü, SLS’ye Orion ekibini içerecek bir kapsül kuruldu. 98 metrelik süper ağır roket şu anda NASA’nın Uzay Merkezi’ndeki araç montaj binasında. Florida’daki Kennedy.

Aralık 2021’in sonunda roket, yakıt sistemini test etmek için fırlatma rampasına gönderilecek. Bir NASA ekibi, SLS’nin ilk aşamasına sıvı hidrojen ve sıvı oksijen yükleyecek.

Görevin başlatılması için ilk fırlatma penceresi 12 Şubat’ta açılacak ve 27 Şubat 2022’de kapanacak.

Bu olası fırlatma süreleri, Dünya’nın Ay’a göre konumuna ve ayrıca uzay aracını gündüz saatlerinde Dünya’ya döndürme ihtiyacına bağlıdır.

Görevin dört ila altı hafta sürmesi bekleniyor.

NASA ayrıca teknolojiyi göstermek ve deneyler yapmak için ayın yörüngesine küçük CubeSats uyduları yerleştirecek .

Artemis-2’nin lansmanının 2023 ve Artemis-3’ün 2024 için yapılması planlanıyor. Her şey planlandığı gibi giderse, 1972’den beri ilk kez insanlar Ay yüzeyine adım atacak. Ancak, her iki görevin de ertelenmesi muhtemeldir.

Bu nedenle, Artemis-1’in fırlatılması başlangıçta 2021’in sonunda planlandı , ancak NASA’nın bu önemli projeye hazırlanmak için birkaç ay daha ihtiyacı olacak.

ABD uzay ajansı, 2030’lar için planlanan ilk insanlı Mars görevini hazırlamak için bu görevlerden öğrenilen dersleri kullanmayı planlıyor.

Artemis-1 görevinin birkaç amacı var: Orion’un Ay’dan dönme ve düşük Dünya yörüngesinden çok daha soğuk olduğu derin uzayda çalışma yeteneğini göstermek.

Görev ayrıca kozmik radyasyonu incelemek için kullanılacak ve Orion, ayın arka planına karşı kapsülün özçekimlerini bile alacak.

Bilim dünyasından daha fazla haber, “İzle” medya platformunun ” Bilim ” bölümünde bulunabilir .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.