Kripto Para Piyasasında Yapılan Hatalar? Neden Kaybederiz?

Analiz - Araştırma

Kripto Para Piyasasında Yapılan Hatalar? Neden Kaybederiz?

Kripto paraya yatırım yapan yatırımcılar neden kayıp yaşıyor? Kripto para piyasasında yapılan hatalar neler? İşte para kaybetmemeniz adına bu yazımızı sizler için derledik.

Kripto Para Piyasasında Açgözlü Durduramama

Belirli bir süredir kripto para piyasasına yatırım yaptınız ve burada kayıplar yaşasanız da gelirler elde etmeye başladınız. Tabi ki hesabınızdaki yükselişleri izlemek sizin için oldukça keyifli bir takip süreci. Ancak bu durumda o kadar kendinizi kaybetme aşamasına geliyorsunuz ki, yükseliş trendi hiç bitmeyecekmiş gibi hareket ediyorsunuz. Ve düşüşlerin de devam edeceğine inanmayıp bir umutla tutunup tekrar yükselmesini isteriz. İşte en önemli şey, kripto para yatırımında çıkmanız gereken yeri bilmenizin gerekliliğidir. Hem düşüş döneminde hem de yükseliş döneminde bir planınızın olması gerekir.

Stop Kullanmayacak Kadar Gözü Kara Mısınız?

Bir defa yatırım yaptıktan sonra gözümüzü ayırmadan sürekli takip ediyoruz. Fakat herkes gibi bizlerin de uyuması ve dinlenmesi gerek. İşte bu durumlarda stop kullanmanız hayati derecede önem taşıyor. Biz uyuduğumuz zaman da piyasanın uyumasını beklemek zihnimiz için çok aldatıcı olur. Ancak bir gün yaşamadığınız hiçbir zaman piyasanın gece dip yapmayacağı anlamına gelmez. Stop işlemlerini uygulamanız halinde kazancınızın erimemesini sağlayarak daha güvenli bir yatırım sürecine girebilirsiniz.

Kripto Paralar için Yatırım Tavsiyesi Riski

Kripto para yatırımına başladığınız anda internet üzerinde onlarca forum ve onlarca youtube kanalının kripto paralar ile ilgili tavsiyelerine denk gelmeye başlarsınız. İşin yasal boyutunu bir kenara bırakırsak, bunu dinliyor olmak bile başlı başına hataların en büyüğü diyebiliriz. Yatırım tavsiyesi olacak kriterler kişinin durumuna, ne kadar süre yatırım yapabileceğine ve ne kadar yatırım yapacağına bağlı olarak birçok değişkene bağlı bicinde farklılık gösterebilir. Fikir amaçlı göz gezdirmeniz dahi sizin için zararlı yollara sürükleyecek riskler içermesi söz konusu olabilir.

Teknik Analiz Öğrenmemekte Israrcılık

Birçok yatırım aracında teknik analizlerin yapılmasının büyük önem taşıdığını biliyoruz. Ancak çoğu zaman hislerimize göre hareket etmeyi sevdiğimizi ve bu açıdan kripto para piyasasında da duygusal davranarak çoğu zaman teknik analiz öğrenmekten ve teknik analiz yapmaktan çok uzaklaşıyoruz. Bu nedenle de kendimizi geliştirmek yerine kendimizi duygularımıza bırakıp hatalar yapıyoruz. Unutmayın ki teknik analizler hem bakış açınıza yararlı olacak birikim barındırır hem de kayıplar yaşamanızı engeller.

 

Rate article