Korona Virüs Ne Zaman Bitecek?

Sağlık

Tümbilgi.com“un haberine göre, Korona virüs ile ilgili araştırmalar ne yazık ki kolay ilerlemiyor. Çünkü ileri teknoloji ve uzmanlık gerekiyor bunun için. Amerikan hastalık kontrol ve önleme merkezine göre sürecin koordinasyon içinde yürütülmesi gerekli. Finansman yardımı ve aşırı iş yükü altındaki laboratuvarlara destek sağlanması da önemli bir etken.

Virüslerin değişim geçirmesi olağandışı bir durum değildir, endişe veren nokta mutasyonun daha ölümcül ve bulaşıcı etki yaratmasıdır. Bu yüzden bilim insanları ve tüm dünya alarma geçmiş durumda. Sayıyısı 4 bini bulan mutant virüslerin %3’ü çok riskli grupta bulunuyor. Bu türlerin İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya’da görüldüğü biliniyor. İlk bulgulara göre İngiltere kaynaklı türün yayılma hızı P daha fazla. Bu da ölüm riskini 0 artırıyor. Üstelik bir kez daha mutasyon geçirdi virüs ve Güney Afrika’da tespit edilen mutant virüsün daha da bulaşıcı olduğu sanılıyor. Bu mutant virüsün ağır hastalığa yol açtığı ya da farklı semptomlar geliştirdiği yönünde bir çok veri mevcut.

Brezilya’daki Mutant virüs Temmuz’da Amazonlar’da tespit edildi. Hakkında bilinenler az ve araştırmalar sürerken mutantlar yayılıyor. İngiltere’de baskın virüs haline gelen tür 50’den fazla ülkeye yayıldı. Güney Afrika kaynaklı mutant 30’u Aşkın ülkeye ulaştı. Peki bu durumda aşılar hala etkili mi? ilk deneylere göre kullanımdaki koronavirüs aşıları mutant türlere karşı işe yarıyor ama Güney Afrika’daki tür ilaçların etkisini azaltıyor. İlaç firmaları tetikte ve yeni tür virüslere karşı aşılar güncellenebilir.

Şu aşamada, herkesin en çok merak ettiği soru ve bizim de her uzman görüşüne başvurduğumuzda yönelttiğimiz sorulardan biri şu ki; hayat ne zaman normale dönecek? Ama aldığımız cevaplara bakılırsa sonuç pek iç açıcı görünmüyor ne yazık ki. Çünkü aşılama bu hızla giderse eski normale dönmek 7 yılı bulacak. Salgın başladığından beri herkesin aklında tek bir soru vardı; eski normal ne zaman geri gelecek? Bu sorunun yanıtı aşılamaya bağlı ve koşullar net. Eğer Dünya nüfusunun ortalama u’i aşılanırsa toplumsal bağışıklık kazanılacak ve hayatın normale dönmesi sağlanacak. Şu an aşılamada hangi noktadayız, normale dönüş kriterine ne kadar yaklaştık? Şu ana kadar ülkelerin sadece 1/3 aşlamayı geçti ve yoksul ülkelerin çoğu aşıya ulaşmada zorluklar yaşıyor. Mücadelede kolektif ve eşgüdümlü savunma şarttır. Aşılamayı en hızlı yürüten ülke İsrail; 2 ay içinde nüfusunun u’i aşılayacak. Amerika Birleşik Devletleri ise bu hızla giderse toplumsal bağışıklık seviyesine 2022’de oluşacak fakat diğer ülkeler için durum daha da vahim. Kanada’da nüfusun u’inin aşılanması mevcut duruma bakılırsa uzun yılları bulacak. Bunlar dikkate alınınca karamsar bir tahmin ortaya çıkıyor. Sonuç olarak tüm bu bilgiler ışığında aşılamayla küresel çapta toplum bağışıklığı sağlamamız 7 yılı bulunacak yani hayatın normale dönmesi için 2028’i beklemek zorunda kalabiliriz.

Bu makale özel olarak yazılmıştır.Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen Tumbilgi.com”a ait kaynak gösterilmeden bu haberi yayınlamak yasakdır.veya değiştirilemez. Detaylı bilgi için

Rate article