KADINLARDA SAÇ DÖKÜLME SEBEPLERİ NELERDİR?

kadınlarda saç dökülme sebepleri Kadın

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLME SEBEPLERİ NELERDİR?

Konumuz dahilinde kadınlarda saç dökülme sebepleri nelerdir, ne gibi önlemler alınmalıdır üzerine bilgiler hazırladık. Toplum içerisinde erkeklerin saçı dökülür inancı yaygınken, kadınların saçlarının dökülmeyeceği, dökülse bile yeniden çıkacağı görüşü hakimdir. Oysa birçok kadın ciddi oranda kellik riski taşımaktadır. Kadınlarda günlük 100 ila 125 saç telinin dökülmesi normaldir. Eğer bundan fazla bir dökülme yaşanıyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurmak sorunların büyümeden durdurulması için önem taşımaktadır. Kadınlarda saç dökülmesinin sebeplerini incelemek gerekirse;

VÜCUTTA GÖRÜLEN HASTALIKLAR

Saç dökülmesinin sebepleri arasında vücutta görülen hastalıklar etkendir. Eğer bir kadının saçı ciddi oranda dökülüyorsa ve dökülen saçların yerine yenisi çıkmıyorsa bu durum aile genetiğinde de görülmeyen bir durumsa o vakit, vitamin ve mineral eksikliği, vücutta bir hormonun yanlış çalışması gibi sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Özellikle tiroid hormonu düzensizliği, demir eksikliği, östrojen seviyesindeki düşüklük gibi sorunlar saç dökülmesi olarak kendini gösterebilir. Doğum yapmak, doğum sonrası süreç ve kadınların menopoz dönemleri de saç dökülmelerinin sık görüldüğü dönemlerdir.

MEVSİMSEL GEÇİŞLER

Kadınlarda saç dökülmesi sorunlarının en sık görüldüğü olay mevsimsel geçişlerdir. Ağaçların yapraklarını dökmesine benzer bir şekilde kadınlarda mevsim geçişlerinde saç dökülmesi sorunu yaşayabilirler. Ancak bu dökülmeler yerine çıkacak yeni saçlarla telafi edilir. Bu dönemde belli oranlarda saç dökülmesi normaldir. Normalden fazla bir dökülme hali yaşanıyorsa bir doktora danışılmasında fayda vardır.

KİMYASAL UYGULAMALAR

Kadınlarda saç dökülmesine neden olan hallerden birisi de kimyasal uygulamalardır. Gençlik döneminde saçlara yapılan jöle, sprey, röfle, boya gibi işlemler saçlarda matlaşmaya ve ilerleyen dönemde saçların güçsüzleşerek dökülmelerine neden olur. Ne kadar masum olurlarsa olsunlar bu ürünlerin içerisinde yer alan kimyasal maddeler saçları etkilemektedir. Bu ürünlerin yanında saçlara sürekli perma yaptırmak, fön çekmek, maşa yapmak gibi uygulamalarda dökülmeye sebep olabilir.

GENETİK YATKINLIK

Saç dökülmesi sorunları erkekler gibi kadınlarda da genetik yatkınlık sebebiyle olabilmektedir. Eğer ailelerinde saç sorunları ve saç dökülmesi görülen kadınlar varsa, bu kadınları saçlarının dökülmesi söz konusu olabilmektedir. Bazı saç dökülmelerinde kadınlarda da geri dönüş söz konusu

KANSER İLAÇLARI

Kadınlarda saçların dökülmesi sebepleri arasında kanser hastalığı sırasında kullanılan ilaçlarda gelmektedir. Kemoterapi esnasında verilen bu ilaçlar nedeniyle kadınlarda saçların tamamı ya da bir bölümü dökülebilmektedir. Kemoterapi tedavisi tamamlandıktan sonra bu kadınlarda saçlar yeniden çıkmaktadır.

STRES

Çağın belki de en büyük sorunları arasında yer alan stres saç dökülmelerinin sebepleri arasında yer almaktadır. Tedavisi oldukça zor olan stresle baş edebilmek için tatil yapmak ya da meditasyon uygulamaları önerilmektedir. Stres birçok farklı hastalıklar üzerinde de temel etken olarak gösterilmekte. Doktorların özellikle de strese bağlı olarak birçok farklı tanı koyduğu ve buna ek olarak tedavi yöntemleri uyguladığını söylemek mümkün. Psikolojik kapsamda stres ve depresyonel durumlar insanın genetiği ve fiziki durumunda problemler yaşamasına neden olabiliyor.

Bu makale özel olarak yazılmıştır.Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen Tumbilgi.com”a ait kaynak gösterilmeden bu haberi yayınlamak yasakdır.veya değiştirilemez. Detaylı bilgi için

Rate article