Halsizlik Ve Yorgunluk İçin Vitamin Hapları

Profesyonel Yazar Kadrosu

Halsizlik Ve Yorgunluk İçin Vitamin Hapları

Halsizlik ve yorgunluk için vitamin hapları nelerdir? Yorgunluk hemen hemen herkeste olan ve kişinin günlük işlerini yerine getirmesini engelleyen, yaşam kalitesini sınırlandıran, kişinin huzursuz olmasına sebep olan çok yaygın olarak görülen bir sorundur.

Kansızlık, tiroit bezi hastalıkları, diyabet hastalığı, uyku sorunları, depresyon, aşırı stres, kalp ve damar hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, aktivite eksikliği yorgunluğa neden olan faktörlerdir. Bazı vitaminlerin eksikliğinde kendimizi halsiz ve yorgun hissederiz.

Halsizlik Ve Yorgunluk

Bu durumda motivasyonunuzu olumsuz etkiler. Halsizliğe iyi gelen vitamin ilaçları şu şekilde sıralanabilir.

D vitamini: D vitaminini güneş ışınları yardımıyla alırız. Yoğun olarak yaz aylarında etkili olur. Kışın kapalı ortamlarda bulunduğumuz için D vitamini en düşük seviyelere kadar seyredebiliyor. Kalsiyum metabolizması ve kemik gelişimi konusunda son derece önemli bir vitamindir. Eksikliğinde halsizlik ve eklem ağrıları görülür. Çocuklarda eksikliğinde raşitizm, yetişkinlerde osteoporoz meydana geliyor. Ağırlıklı olarak yağlı balıklar (somon, uskumru) istiridye de bolca bulunur.

A vitamini: Cilde onarıcı etkisi vardır. Eksikliğinde sadece cilt problemleri değil, aynı zamanda görme sorunları ve bağışıklık sistemi sorunlarını ortaya çıkarır. A Vitamini kırmızı et karaciğer balık yumurta gibi hayvansal gıdalarda bulunur. Havuç domates kavun gibi meyvelerde de bolca bulunur. Bu nedenle yaz ve kış aylarında tüketime çok uygundur.

C Vitamini: C vitamini bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. Yaz aylarında C vitamini almamız gerekir. Aksi takdirde bağışıklığınız düşer ve hastalıklara karşı direncimiz azalır. C vitamini portakal, greyfurt, mandalina gibi turunçgiller de bol miktarda bulunuyor. Yaz aylarında ise bu vitamini çilek karpuz kavun gibi besinlerden alabiliriz.

E Vitamini: Son derece önemli bir antioksidan kaynağıdır. E vitamini cilt ve saç sağlığında ve hücre yenilenmesinde oldukça önemlidir. Eksikliğinde; üreme bozuklukları ve cilt sağlığı sorunları ortaya çıkar. Bu nedenle yaz aylarında E Vitamini eksikliği yaşamamamız çok önemlidir. E Vitamini en çok ay çekirdeği fındık ve badem olmak üzere birçok kuruyemişte bulunur. Bunun yanı sıra zeytin, zeytinyağı, kuşkonmaz ve kırmızı biberle de bol miktarda bulunur.

B1 Vitamini: Karbonhidratlardan enerji üretir. Yorgunluk gideren vitaminler arasındadır. Vücutta gerektiği oranda bulunmadığında sinir sistemi hastalığı olan beriberi görülür. Ağırlıklı olarak; buğday, arpa, bezelye ve soya fasulyesi gibi kuru baklagillerde bulunur. Normal bir insanın günlük olarak alması gereken oran yaklaşık 1.5 miligramdır.

Beriberi Hastalığı: Tiyamin eksikliğine bağlı bir sinir sistemi hastalığıdır. Genelinde en çok Asya kıtası ülkelerinde görülür. Beslenme düzeni ile doğrudan ilişkisi bulunur. Belirtileri ise; kaslarda zayıflık, enerji düşüklüğü, iştahta azalma, yorgunluk, depresyon, kabızlık, unutkanlık, bacaklarda uyuşma olarak sıralayabiliriz.

Bu makale özel olarak yazılmıştır.Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen Tumbilgi.com”a ait kaynak gösterilmeden bu haberi yayınlamak yasakdır.veya değiştirilemez. Detaylı bilgi için

Rate article