Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Nedir?

SEO

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Nedir?

Dijital reklam kampanyaları için kesinlikle kullanılması gereken, Google’ın en çok tercih edilen araçları arasında olan Anahtar Kelime Aracı‘nı ayrıntıları ile açıklayacağız. En önemlisi de dijital pazarlama stratejilerinizi bu araç yardımı ile oldukça kolay ve net şekilde belirleyebileceksiniz.

Anahtar Kelime Aracı Nedir?

İlk olarak bir internet siteniz mevcutsa bu site içerisinde ürün veyahut hizmetlerinizi listelenmesini sağlıyorsunuz. Sitenizdeki yapılması istenen amaç gelen ziyaretçilere bilgi vermek sonrasında iletişime geçebilmek, satış, form doldurmak gibi bir aksiyonu aldırmayı sağlamaktır.

İşte bu esnada hazır olarak sizin vermiş olduğunuz hizmetleri Google’da aratmakla görevli bir kullanıcı kitlesi bulunur. Sizlerin ürünlerinizi aratmakla görevli bu kullanıcıların, hangi kelimelerin ayda kaç kez arama yapmış olduğunu sizlere göstermesi için kullandıkları araca anahtar kelime aracı denir.

Anahtar Kelime Aracından Neleri Görebilirsiniz?

Öncelikle Google Ads hesabınızın aktif olması gerekli, bu hesabınız doğrultusunda bu aracı kullanarak şu bilgilere ulaşacaksınız:

 • Seçimini yaptığınız anahtar kelimelerin yanında yeni anahtar kelime önerilerinde bulunulur.
 • Anahtar kelimelerin meydana getirdiği aylık ortalama arama hacimlerine ulaşabilirsiniz.
 • Anahtar kelimelerinizin cihazlar doğrultusunda arama hacimlerine (desktop – mobil – tablet) ulaşılır.
 • Anahtar kelimelerinizin ülke ve dillere göre arama hacimleri karşınıza çıkar.
 • Anahtar kelimelerin karşılaştığı rekabet durumlarını (Düşük – Orta – Yüksek) öğrenebilirsiniz.
 • Anahtar kelimelerin düşük ve yüksek tıklanmaları ile ortaya gelen maliyetlere ulaşabilirsiniz.

Anahtar Kelime Aracı Nasıl Kullanılır?
Anahtar kelime aracının kullanımını şu şekilde yapıyoruz:

 • Google Ads hesabınızı açarak sağ üst kısımda bulunan Araçlar butonuna basıyoruz.
 • Karşınıza çıkan menüde sol tarafta yer alan Anahtar Kelime Planlayıcı‘ya tıklıyoruz.
 • Karşınıza açılan sayfada 2 tane seçenek çıkacaktır.
 1. Seçenek içerisinde sizlerin yazdığı anahtar kelimelerinin yanı sıra sistemin önermiş olduğu anahtar kelimeleri fikir olarak görebilirsiniz. Burada kelimelerin sergilediği geçmiş performans verileri karşınıza çıkmaktadır.
 2. seçenekte ise sizlere bir simülasyon sunulmaktadır. Örnek verecek olursak “topuklu ayakkabı, bayan ayakkabı” anahtar kelimelerini seçmeniz halinde 3 TL gibi bir Tıklama sayısına teklif vermeniz ile size 56 bin TL ücreti ve 110 bin tıklama alımının yapılabileceğini gösteriyor.
 • Biz şu anlık 1. seçenek ile ilerlemeye başlayalım.
 • “Topuklu ayakkabı, kadın ayakkabı, bayan ayakkabı modelleri” gibi 3 tane anahtar kelimeyi yazarak Başla diyoruz.
 • Açılmış olan sayfada seçtiğiniz ve öneri olarak sunulan anahtar kelimelerin geçmiş 12 ay içinde ne oranda aratılmış olduğu, rekabet durumu, cihazlara göre arama sayıları, minimum ve maksimum maliyet miktarları bulunur.
 • Üst kısımdan ülke ve dilinizi değiştirmeniz halinde farklı bölgelerde yer alan istatistiklere de ulaşım sağlayabilirsiniz. Tabi bunu yapma esnasında kelimelerinizi de tercih ettiğiniz ülke diline göre düzeltmeniz gerekiyor aksi takdirde o ülkedeki Türkçe dataları görmüş olursunuz.
 • Ayrıca bu araç ile tercih ettiğiniz kelimelerin yanı sıra hitap ettiğiniz kitlenin kullandığı kelimelere ulaşabiliyorsunuz. Örneğin “düğün arabası” kelimesini seçmek istediğinizde hitap ettiğiniz kitlenizin “gelin arabası” aramasına daha talep kar olarak görebilirsiniz.

Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen Tumbilgi.com”a ait kaynak gösterilmeden bu haberi yayınlamak yasakdır.veya değiştirilemez. Detaylı bilgi için

Rate article