FİTNESS YAPMAYA HAZIR MISINIZ?: MUTLAKA BİLMENIZ GEREKENLER

Spor

Gün içerisindeki hareketsiz iş yaşantımızı telafi etmek ve vücudumuzu yeniden çalışır hale getirmek için izleyeceğimiz birçok yöntem olduğu bilinen bir gerçek. Peki insanların ne kadarı fit kalmak, sağlıklı bir yaşam sürmek ve hastalıklardan korunmak için egzersiz yapmayı hayatının bir parçası haline getirebiliyor? Fitness’a her an her dakika başlanabilir mi? Fitness’ı gündelik hayatımızın bir parçası haline nasıl getirebiliriz? Fitness yaparken mutlaka bilinmesi gereken noktalar nelerdir? Hangi durumlar dikkate alınmalı? Bu soruların cevaplarını ve fitness’a dair merak ettiğiniz pratik noktaları sizler için bu yazımızda derledik.

DÜNYA DİJİTALLEŞTİKÇE FİTNESS’A ULAŞMAK DAHA KOLAY HALE GELİYOR

Son dönemlerde akıllı telefonların yaygınlaşması ve birçok insan tarafından kullanılmaya başlanması ile beraber, yaşantımıza dair önemli ayrıntılar telefonlardaki uygulamalar yoluyla daha işlevsel hala geldi. Sağlıklı bir yaşam sürmek için günlük egzersizlerini aksatmayan kullanıcılar da, birçok fitness uygulamasına akıllı telefonlarından ulaşabiliyor ve gün içerisindeki programına göre ayarlayabiliyor. Akıllı telefonlara yüklenen fitness uygulamaları ile yapabilecekleriniz kısaca şu şekilde:

  • Kendinize uygun bir fitness uygulamasını akıllı telefonunuza yükleyerek, uygu saatlerinizi düzenleyebilir, daha sağlıklı bir yaşama ilk adımınızı atabilirsiniz.
  • Gün içerisindeki yoğunluğunuza ve bulunduğunuz konuma göre size farklı fitness aktiviteleri sunan uygulamanızdan, istediğiniz aktiviteyi seçebilir, haftalık ve aylık olarak vücudunuzdaki değişimi buradan takip edebilirsiniz.
  • Öğlen saatlerini spor yaparak daha verimli geçirmek isteyen kişiler için, vücudun farklı bölgelerindeki kaslarını harekete geçirebilecek önerileri, kişiye özel tavsiye veren fitness uygulamasıyla seçebilir, ihtiyacınıza göre egzersiz hareketlerinizi daha farklı hale getirebilirsiniz. Mekik, şınav, esneme ve gerinme hareketlerinden kaçar tane ve ne kadar süreyle yapmanız gerektiği, uygulama tarafından size iletilecek, hareketleri nasıl yapmanız gerektiği ise uygulamadaki videolar yoluyla size gösterilecektir. Fitness yapmak ve fit kalmak, artık eskisinden daha kolay!
  • Koşu, yüzme, ev egzersizleri, bisiklet sürme ve yürüyüş gibi izleyeceğiniz farklı fitness programları sırasında ne kadar enerji yaktığınızı ve haftalık hedeflerinizi gerçekleştirmek için hangi aktiviteden daha ne kadar yapmanız gerektiğini fitness uygulamasından öğrenebilirsiniz.

FİTNESS YAPARKEN MUTLAKA DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN ŞEYLER

  • Fitness programınıza başlamadan önce ağır yemekler yememeye ve aşırı miktarlarda su tüketmemeye çalışın.
  • Fitness programından önce, kolları, bacakları, boynu ve eklemleri çalıştıracak ısınma hareketleri yapın.
  • Fitness sırasında rahat etmek için olabildiğince rahat kıyafetler ve yapacağınız aktiviteye uygun bir ayakkabı seçmeye çalışın.
Rate article