FİTNESS NEREDE VE NASIL YAPILMALI?

Spor

Günlük hayatın kargaşası içinde çoğu kez egzersiz yapmayı unutan bireyler, vücutlarının hareketsizlikten daha hantal hale geldiğini fark etmezler. Oysa ki gün içerisinde yapacağımız hareketler ve basit egzersizler, vücudumuzun farklı kaslarını harekete geçirirken beynin de mutluluk hormonu olan endorfini salgılamasını sağlar. Bu hormon sayesinde, insan zihni daha zinde kalır ve kişiler depresyondan uzak bir hayat sürmeye başlarlar. Sağlıklı bir hayatın temel anahtarları arasında düzenli ve tempolu olarak bir spor dalı ile ilgilenmek gelir. Fakat, çok az insan spor yapmayı günlük hayatının bir parçası olarak görür. Birçok insana göre, spor yapmak çok vakit alan ve geri dönüşleri pek belli olmayan bir uğraştır. Bu algının yanlış olduğunu belirtmek için pratik, kolay ve kısa zamanda yapılabilecek egzersizleri sizler için bu yazımızda derledik.

HER YERDE HER ZAMAN FİTNESS YAPILIR MI?

Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen bireyler, günün farklı saatlerinde farklı fitness çeşitleri ile egzersizlerini tamamlayabilirler. Peki her yerde her zaman fitness yapılabilir mi? Fitness hazırlıkları nasıl olmalı? Fit bir görünüme sahip olabilmek için mutlaka fitness salonuna mı gitmek gerekli? Evde fitness yapmak mümkün mü? Bütün bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

FİT BİR GÖRÜNÜM İÇİN FARKLI FİTNESS ÇEŞİTLERİ

Bireylerin gün içindeki yoğunluklarına göre farklı fitness çeşitleri uygulanabilir. Sizler için kısa bir liste derledik:

  • Sabahları Aqua-Fitness: Sabahın erken saatlerinde yapılan bu fitness türünde, bireyler havuzu kullanırlar ve suyun sakinleştirici etkisinden faydalanırlar. Bel, karın ve kalça bölgesini eritmek için suda yapılabilecek aerobik hareketleri, aqua-fitness için idealdir. İşe gitmeden önce ayıracağınız birkaç saatiniz, güne bütün algılarınız açık olarak başlamanıza yardımcı olacak.
  • Sabah Yogası ve Esneme: Sabahın erken saatlerinde, genellikle güneşin doğuşuna denk gelen saatlerde yapılan sabah yogası ve esneme hareketleri, vücudunuzun bütün kaslarını harekete geçirecektir. Evinizin salonu veya geniş bir koridorda yapabileceğiniz sabah yogasını, sadece mat ve havlu ile kolayca hazırlayabilirsiniz. Sabahın ilk saatlerinde yapacağınız bu egzersizler, kan dolaşımınızı arttıracak ve daha sağlıklı düşünmenize yardımcı olacak.
  • Öğleden Sonra Koşusu: Fitness yapmak için mutlaka fitness salonlarına gitmeye gerek yok. Bulunduğumuz konuma yakın bir noktada, tercihen size pozitif enerji verecek yeşil bir alanda, öğleden sonra veya akşamüstü koşusu yapabilir, bel ve karın bölgesi için özel esneme ve gerinme hareketlerini doğanın tam içinde yapabilirsiniz.
Rate article