FARKLI FİTNESS AKTİVİTELERİ VE SAĞLIĞA OLAN ETKİLERİ

Spor

Vücut ve zihin sağlığı için fitness yapmayı tercih eden insan sayısı gittikçe çoğalmakta, fitness salonlarına ve kapsamlı fitness merkezlerine olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Sağlıklı bir beyin ve sağlıklı bir zihin isteyen kişiler, gün içindehareketsiz yaşam tarzının fiziksel zararlarını gidermek için fitness’a artan bir ilgi duymaktadır. Fitness için hem bedenen fit hem de ruhen rahat ve özgüvenli hissedebilmek için vücudun farklı bölgelerindeki kasları değişik spor hareketleriyle çalışır duruma getiren egzersizler bütünüdür diyebiliriz. Bu egzersizlerin çeşitler ve yoğunluğu, her insanın anotomisine ve amaçlarına adapta edilebilir.

Peki kişiden kişiye değişik gösteren fitness aktiviteleri arasında neler bulunuyor? Değişik fitness aktivitelerinin insan sağlığına ve kaliteli yaşama olan etkileri nelerdir? Bu soruların yanıtları sizler için hazırladığımız yazımızda mevcut.

FARKLI FİTNESS AKTİVİTELERİ VE İNSAN SAĞLIĞINA OLAN OLUMLU ETKİLERİ

Her bireyin kendi bünyesine göre yeniden oluşturabildiği ve kendi ihtiyaçlarına hitap edecek şekilde uygulayabildiği fitness, içerik olarak farklılık gösterebilir. Farklı fitness aktivitelerinin insan vücuduna ve sağlıklı yaşama yaptığı katkılar başkadır. Sizler için farklı fitness aktivitelerini ve bu aktivitelerin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini derledik.

  • Tempolu Yürüyüş: Fitness salonlarında veya açık havada doğa içinde uygulanabilir. Düzenli ve tempolu yapıldığında, vücuttaki birçok kas aynı anda çalışır. Beden-zihin kordinasonunu güçlendirir, Ayrıca düşük-orta tempoda 1 saat yapılan bir yürüyüş, vücuttaki uzun süreli kan dolaşımını hızlandırdırdığı için kilo vermeyi kolaylaştırır, kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde, depresyon ve sürekli mutsuzluk hali gibi durumların önüne geçilmesinde önemli bir rolü vardır.
  • Bisiklet: Özellikle bacak kaslarını çalıştırarak, baldır ve karın bölgelerinin sıkılaşmasını sağlar.
  • Yüzmek: Vücudun birçok kasını aynı anda ve dengeli olarak çalıştıran yüzme, özellikle kemik gelişiminde ve metabolizma hastalıklarının önlenmesinde önemli bir rol oynar.
  • Ağırlık Çalışmak: Daha çok kol, göğüs ve omuz bölgelerinin gelişimi için yapılır. Özellikle kadınlarda göğüslerin şekle girmesi için sıklıkla tercih edilir.
  • Esneme-Gerinme Çalışmak: Vücudun karın, bacak, baldır, kol, sırt ve omuz bölgelerini sırasıyla çalıştırarak, kan dolaşımını hızlandıran bu aktivite ne zamandır kullanılmamış olan uzuvları ve kasları işlevsel hale getirir. Ayrıca duruş bozukluklarının giderilmesinde, diğer tüm egzersizleri doğru yapabilmek için ihtiyaç duyulan postür rehabilitasyonunu sağlar.
  • Crossfit Çalışmak: Çeşitli esneme, gerinme, atlama ve ağırlık egzerzsizlerinin birleştirilmesiyle oluşan bir yoğun bir disiplin olan crossfit, ileri seviyede güç ve atlezim kazandırır.
Rate article