Facebook, Saatler Süren Kesintinin Perde Arkasını Açıkladı

Mobil Dünyası
Facebook’un tarihe geçen çöküşü, uzun sürecek tartışmalara kapı araladı. Sorun yaşayan yalnızca WhatsApp ve Instagram’ın kesilmesi ile ...

Facebook’un tarihe geçen çöküşü, uzun sürecek tartışmalara kapı araladı. Sorun yaşayan yalnızca WhatsApp ve Instagram’ın kesilmesi ile kullanıcılar değildi. Facebook alt yapısına bağlı iş modeline sahip koca bir bölüm sarsıldı. Twitter üzere “alternatif” mecralara tarayan bu kesintinin perde ardı, büyük şirketlerin mühendislik grupları ve çalışmalarını tekrar gözden geçirmesi sonucunu doğuracak üzere görünüyor.

Yayınladığı blog yazısında kesintiler sırasındaki üzere yine özür dileyen Facebook grubu “Günlük operasyonlarında kullandığı sistemlerin de ziyan görmesi nedeniyle sorunun süratli bir formda teşhis edilmesini engelledi” açıklamasında bulundu.

Facebook, yaşanan problemlerin nedenini açıkladı:

Facebook’un bir bilgi merkezi sunucuları / İsveç, Lulea

Mühendislik takımımız, bilgi merkezlerimiz ortasındaki ağ trafiğini koordine eden omurga yönlendiricilerindeki yapısal değişikliğin, merkezler ortasındaki irtibatı kesintiye uğratan meselelere neden olduğunu tespit etti. Ağ trafiğinde yaşanan bu kesinti, data merkezlerimiz ortasındaki irtibatı kademeli olarak etkileyerek hizmetlerimizin durmasına sebep oldu.

Hizmetlerimiz artık tekrar erişilebilir durumda ve büsbütün olağana dönmeleri için etkin olarak çalışıyoruz. Bu kesintinin temel nedeninin yanılgılı bir yapılandırma değişikliği olduğuna inandığımızı bir kere daha netleştirmek isteriz. Ayırca kapalı kaldığımız mühlet boyunca kullanıcı datalarının ihlal edildiğine dair hiçbir delilimiz yok.

Dünyanın dört bir yanındaki beşerler ve işletmeler, ilişki kurmak için her gün bize güveniyor. Bu üzere durumların insanların ömrü üzerindeki tesiri ve hizmetlerimizdeki kesintiler hakkında kamuoyunu bilgilendirme sorumluluğumuzun farkındayız. Etkilenen tüm şahıslardan özür dileriz. Alt yapımızı daha sağlam hale getirmek ismine, bugün yaşananlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için çalışıyoruz.

Detaylar geliyor…

Rate article