Facebook büyük mola hakkında: “yanlış yapılandırma değişikliği”

Teknoloji

Pazartesi öğleden sonra İsveç saati ile Facebook aniden tüm dünyada çalışmayı durdurdu. Sorunlar, yine Facebook’un sahibi olduğu Messenger, Instagram ve Whatsapp’ı da etkiledi. Workspace işbirliği platformu da çalışmıyordu.

Altı saat sonra servisler yeniden başladı. Facebook Pazartesi gecesi, Facebook’un yönlendiricilerinin “yanlış yapılandırma değişikliğinin” bir sonucu olarak büyük küresel kesintiyi açıklayan kısa bir blog yazısı yayınladı .

“Veri merkezlerimiz arasındaki ağ trafiğini koordine eden omurga yönlendiricilerinde yapılan konfigürasyon değişiklikleri bu iletişimi kesintiye uğratan sorunlara neden oldu. Ağ trafiğindeki bu kesinti, veri merkezlerimizin nasıl iletişim kurduğu üzerinde zincirleme bir etki yarattı ve bu da hizmetlerimizin durdurulmasına neden oldu “diye yazıyor Facebook’un altyapı yöneticisi Santosh Janardhan gönderide.

Kesintinin altında yatan neden, günlük operasyonlarımızda kullandığımız birçok dahili araç ve sistemi de etkileyerek sorunu hızlı bir şekilde teşhis edip çözmemizi zorlaştırdı” dedi.

Facebook’a göre, bu kesintinin bir sonucu olarak kullanıcı verilerinin güvenliğinin ihlal edildiğine dair herhangi bir gösterge yok.

Rate article