Eski Bilgisayarlara Windows 11 Kurmak Beklenenden Kolay Olabilir

Teknoloji
Microsoft, kısa bir süre önce Insider’lar için 5 Ekim’de çıkacak nihai Windows 11 sürümünü kullanıma sunmaya başlamıştı. Dağıtımın başlamasına ...

Microsoft, kısa bir süre önce Insider’lar için 5 Ekim’de çıkacak nihai Windows 11 sürümünü kullanıma sunmaya başlamıştı. Dağıtımın başlamasına sayılı günler kala eski nesil işlemciye sahip olanların aklında halen soru işaretleri oluşmaya devam ediyor.

Birkaç gün önce yayınlanan Windows 11 uyumluluk kontrol aracı, sistemlerin Windows 11’e hazır olup olmadığını kolayca görmemizi sağlıyor. Ancak bu güncel araç halen bazı açılardan yanıltıcı olabilir.

7. nesil Core i7 işlemcili bir masaüstü oyun bilgisayarına Windows 11 yüklenmesine rağmen bu yazılım halen uyumluluk sorunu gösteriyor. Halbuki uyumluluk aracının uyarısını gösteren bu ekran görüntüsü, Windows 11 işletim sistemi kullanılarak alındı ve finalden önceki beta sürüm çalışıyordu.

Görünüşe bakılırsa Microsoft, eski CPU’lara sahip bilgisayarların Windows 11’i yüklemesini engellemeyecek. Redmond devi, bunun yerine ileride yaşanacak olası sorunlara karşılık güvenlik güncellemeleri veya diğer Windows güncellemelerini reddetme hakkını saklı tutuyor. Yani güncelleme sırasında hemen aşağıdaki gibi bir uyarıyı onaylamak yeterli olabilir.

Uzun lafın kısası, TPM 2.0 ve Secure Boot (Güvenli Önyükleme) özelliği bulunan sistemlere Windows 11 yüklemek pek zor olmayacak gibi görünüyor. Bu konu oldukça önemli ve güncel gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Rate article