Emziren Anneler İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar Nelerdir?

Anne & Bebek

Emziren Anneler İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar Nelerdir?

Tümbilgi.com haberine göre,Anneler için emzirme dönemi oldukça yoğun ve yorucu geçen bir dönemdir. Bu dönemde anneler çok fazla kalori harcamaktadır. Harcanan bu kalori sağlıklı besinler ile vücuda alınması oldukça önemlidir. Emziren anneler günde en az 3 ana 2 ara öğün olacak şekilde beslenmelidir. Bu öğünler asla atlanmamalıdır.

Emziren annelerin yiyeceği besinler, besin değeri yüksek ancak şeker ve kalori değeri düşük olan yiyecekler olmalıdır. Anneler bu dönemde yiyeceklerine oldukça dikkat etmelidir. Peki emziren anneler için sağlıklı atıştırmalıklar nelerdir?

Kuru Meyve Karışımı

Kuru meyve karışımı emziren anneler için oldukça sağlıklı bir yiyecektir. Üstelik meyve karışımı hazırlamak oldukça kolaydır. Zevkinize göre istediğiniz meyvelerden hazırlayacağınız bu karışım süt yapımına da destek sağlayacaktır.

Tahin-Pekmez

Tahin-pekmez hem vücut direncini artırır hem de bağışıklık sistemini güçlendirir. Tahin-pekmez magnezyum, bakır, demir ve kalsiyum gibi birçok vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda süt artırıcı etkisi de bulunan tahin-pekmez emziren annelerin mutlaka tüketmesi gereken yiyecekler arasında yer almaktadır. Ancak tüketirken aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Aksi taktirde tahin-pekmez kilo almanıza sebep olabilir.

Mozzeralla Peynirli Çeri Domates

Anneler için oldukça sağlıklı bir atıştırmalık olan bu besini hazırlaması da oldukça kolaydır. Bir parçası sadece 80 kalori içermektedir. Düşük kalorili ve besin değeri oldukça yüksek olan bu tarifi anneler mutlaka tüketmelidir.

Domateslerinizi yıkadıktan sonra istediğiniz gibi doğrayın. Domatesleri doğradıktan sonra peyniri tabağa koyun. Dilerseniz üzerine zeytinyağı da ekleyip tüketebilirsiniz. Yine dilerseniz üzerine istediğiniz baharatları da ekleyebilirsiniz.

Süt, Kefir ve Ayran

Süt ürünleri kalsiyum, potasyum ve daha birçok mineraller bakımından oldukça zengindir. Üstelik bu besinler anne sütünü artırıcı özelliği de bulunmaktadır. Dilerseniz ara öğünlerde dilerseniz ana öğünlerde bu içecekleri rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bu besinler bağırsak sağlığınız açısından da oldukça önemlidir.

Yulaf

Yulaf güzel bir karbonhidrat kaynağıdır ve bu nedenle uzun süre tokluk hissi sağlar. Yulaf aynı zamanda süt artıcı özelliğe sahiptir. Yüksek miktarda posa ve lif içeren yulaf, sindirim sisteminin de düzenlenmesine katkı sağlamaktadır.

Bu Haber Tümbilgi.com için yazılmıştır makaleleri kopyalarken bağlantıya başvurmak zorunludur

Rate article