DÜZENLİ OLARAK KOŞUYORUM, ÇOK MUTLUYUM!

Sağlık

Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen bireylerin gün içi fiziksel aktivitelerini arttırdıkları ve bu sayede daha mutlu oldukları bilinmektedir. Haftalık veya günlük olarak yapabileceğiniz koşu, vücudunuzu fiziksel olarak güçlendirdiği gibi insan zihnine ve psikolojisine de oldukça olumlu katkıda bulunur. Peki düzenli olarak yapılan koşunun insan zihnine ve bedenine olan olumlu etkileri nelerdir? Haftalık veya günlük olarak yapılan koşu, insan psikolojisini nasıl etkiler? Bu etkiler nasıl ortaya çıkar? Düzenli olarak koşan bireylerin daha mutlu oldukları algısı neye dayanmaktadır? Bütün bu soruların yanıtlarını sizler için derledik.

DÜZENLİ KOŞMANIN İNSAN PSİKOLOJİSİNE OLAN OLUMLU ETKİLERİ

Gün içinde insanların hareketsizliği en aza indirmek için uyguladıkları yöntemler arasında koşmak başta gelir. Sahil yolunda, oturduğunuz yere yakın parklarda veya yeşil arazilerde koşabileceğiniz gibi kapalı alanlarda ve spor salonlarında da koşulabilmektedir. Koşmanın insan psikolojisine olan olumlu etkileri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Haftalık veya günlük olarak yapılan koşu, vücutta endorfin hormonu salgılanmasına sebep olur. Endorfin hormonu ise insanın mutlu hissetmesinin en büyük kimyasal kaynağıdır.
  • Düzenli olarak yapılan koşu, insan zihninde pozitif bir etki yaratır ve bu sayede insanın bilişsel yetenekleri gelişir. Bilişsel yetenekleri gelişen bireylerde, hafızayı kullanma, pratik bilgi üretebilme ve kolay çözümler bulabilme gibi yetenekler ortaya çıkar. Bu tür yetenekleri daha fazla kullanabilen insanlar psikolojik olarak kendilerini daha yeterli ve yetenekli hissederler. Bu sayede daha mutlu olurlar.
  • Düzenli yapılan koşular sırasında, bireyler kendilerine gerçekleştirmeleri gereken hedefler koyarlar. Koşunun sonunda bir hedefe ulaşmanın ve başarının verdiği mutluluk, bireyleri hayatın diğer zorluklarına ve engellerine karşı motive eder, pes etmemeyi öğretir. Bu sayede insanlar günlük hayattaki sorunlara karşı daha dayanıklı ve yüksek toleranslı olurlar.
  • Aslında genellikle bireysel olarak düşünülen koşu sporu, bu alana ilgisi olan ve bedeni ile zihnini zinde tutmak isteyen insanlar tarafından son zamanlarda beraber de yapılabilen bir aktivite haline gelmiştir. Bu sayede, koşmak insanların sosyalleşmesi ve birbirleriyle kalıcı bağlar kurmaları için kullanılabilir. Beraber koşan ve beraber hedeflerine ulaşan insanlar daha mutlu olurlar.


Düzenli olarak bireysel veya gruplar halinde koşan insanların mutluluklarının sebebi kısaca yukarıdaki gibi açıklanabilir. Bu sebeple düzenli olarak koşan ve çok mutlu olduğunu ifade eden insanların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Rate article