DÜZENLİ KOŞMANIN VÜCUT ÜZERİNDEKİ DİREKT ETKİLERİ NELERDİR?

Sağlık

İnsanların daha sağlıklı bir hayat sürmesi için tavsiye edilen aktiviteler arasında düzenli olarak koşmak da gelmektedir. Haftalık veya günlük olarak yapılan koşunun hem insan zihninde hem de bedeninde kanıtlanmış olumlu etkileri bulunur. Bireyler tarafından yapılması zor veya zahmetli olarak tarif edilen koşu sporu, aslında bilindiğinin aksine son derece pratiktir. Bunun yanında vücut üzerinde direkt olarak gözlemlenebilen ve bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış etkileri vardır. Koşunun insan bedenindeki olumlu etkilerini sizler için derledik.

SAĞLIKLI BİR HAYAT SÜRMEK İÇİN YAPILAN KOŞUNUN İNSAN BEDENİ ÜZERİNDEKİ OLUMLU ETKİLERİ

Düzenli olarak koşmak insan vücudunu her anlamda destekler ve geliştirir. Düzenli ve tempolu olarak koştuğunuzda, günlük hayatın stresinden uzaklaştığınız gibi fiziksel olarak da daha sağlıklı ve fit bir görünüme sahip olursunuz. İşte koşu sporunun vücutta direkt olarak gözlemlenebilen fiziksel sonuçları:

  • Koşma sırasında bacak kasları oldukça yoğun olarak çalışır. Bu sebeple, birçok insan üzerinde koşma sporunun bacakları inceltici bir etkisi olduğu söylenebilir.
  • Düzenli ve tempolu olarak koşan bireylerin kondisyonu yükselir, düzenli nefes alış verişler başlar. Düzenli olarak nefes alıp verebilen bireyler, akciğerlerini oksijenle doldurarak beslerler.
  • Koşmak vücutta istenmeyen yağların yakılmasını kolaylaştırır. Düzenli olarak koşan bireyler daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verirler.
  • Düzenli olarak yapılan koşunun eklemleri güçlendirdiği de söylenebilir. Koşan bireylerin, daha az eklem ağrısıyla, artrit ağrılarıyla ve bacak kası ağrılarıyla karşılaştığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Düzenli olarak yapılan koşu sayesinde bacaklardaki kıkırdaklar gelişir ve vücudun fiziksel dayanıklılığı artar. Koşu sırasında yapılan fiziksel hareketler vücuda esneklik katar. Bu sayede bireylerde hareketsizliğe bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkların ve eklem ağrılarının görülme oranı azalır.
  • Haftalık veya günlük olarak yapılan düzenli koşular sırasında, kalp büyür ve kalp kasları gelişir. Koşma sporu vücuttaki kötü kolesterolün düşülmesinde hayati bir rol oynar. Bu şekliyle, koşma sporu kalbin korunmasında oldukça büyük bir etkiye sahiptir denilebilir.
  • Koşmak dolaylı olarak vücuttaki insülin duyarlılığını arttırır, kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Bu sayede insan bedeninin dayanıklılığı artmış olur. Daha az hastalanan bireyler daha az mutsuz olurlar.
  • Koşmak, cilt sağlığını korumada oldukça etkili olur. Koşma sırasında vücuttaki toksinler dışarı atılır. Bu toksinler gittikçe insanın cildi güzelleşir.


Bütün bu olumlu etkiler sayesinde insanlar daha mutlu yaşarlar.

Rate article