Dünyanın En Zengin 10 Ailesi

İlginç

Aşağıda dünyanın en zengin ailelerinin bir listesi bulunmaktadır; bazıları bir asırdan fazla bir süredir zenginliğin ve büyük servetin tadını çıkarıyor.

Bir rapora göre, dünyadaki en zengin 10 ailenin kolektif servetinin Fransa, Birleşik Krallık ve Almanya’nın tüm GSYİH’sini eşitlemesi bekleniyor.

Dünyanın en zengin 10 ailesinin listesi aşağıdadır:

Walton Ailesi

190,5 milyar dolarlık tahmini serveti ile ABD’li Walton ailesi, dünyanın en zengin aileleri listesinde ilk sırada yer alıyor. Walton bir perakende işletmesidir. 1962’de Sam Walton tarafından kuruldu. Walmart, 2019’da kaydedilen 514,4 milyar dolarlık gelire sahip şu anda dünyanın en büyük şirketidir.

Mars Ailesi

Amerika Birleşik Devletleri’nden Mars Ailesi, 126,5 milyar dolarlık tahmini serveti ile dünyanın en zengin aileleri listesinde ikinci sırada yer alıyor. Aile, Forrest Mars Sr imzalı bir şekerleme fırınıyla başladı, işletme kısa süre sonra çok sayıda ek markaya dönüştü. Zenginlik üç çocuğu tarafından paylaşılıyor.

Koch Kardeşler

124,5 milyar dolarlık serveti ile Koch Brothers’ın en zengin üçüncü aile olduğu kaydedildi. Aile, petrol üreten bir şirket olarak yola çıktı, ancak şimdi dikkatlerini siyasete ve liberal düşünce kuruluşlarına ve politikaya fon sağlamaya yöneltti.

Al Saud – Suudi Kraliyet ailesi

Suudi Arabistan’daki Suud ailesinin servetinin 100 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Ailenin, dünyanın en karlı şirketi ve kraliyet ailesinin servet biriktirmesine yardımcı olan petrol endüstrisinin devi olan Saudi Aramco ile bağları var.

Wertheimer Ailesi

Fransız moda evinin sahibi olan Wertheimer Ailesi, Chanel’in 57.6 milyar dolarlık bir serveti var. Alan ve Gerhard Wertheimer kardeşler, artık büyükbabalarının kurucu Gabriel Coco Chanel tarafından desteklenmeye başladıkları şirketin ortak sahibidir.

Dumas Ailesi

Tahmini serveti 53,1 milyar dolar olan Dumas Ailesi, dünyanın en zengin aileleri listesinde 6. sırada yer alıyor. Moda evi Hermes, el çantaları ve parfümler gibi göz kamaştırıcı aksesuarlarla küresel moda endüstrisini şaşkına çevirdi. Şirket bugün basketbol krallığını kolaylaştırıyor, daha önce aristokrasiyi kolaylaştırdı. Axel Dumas, şirketin CEO’sudur.

Van Damme, De Spoelberch ve De Mevius Aileleri

Üç Bulgar bira üreticisi – Van Demme, De Spoelberch ve De Mevuis aileleri, içecek endüstrisinde 500 yıldan fazla bir geçmişe sahip. Bu üç ailenin toplam 53 milyar dolarlık tahmini bir serveti var.

Boehringer, Von Baumbach Aileleri

Boehringer Ingelheim, 130 yılı aşkın süredir sektörde bulunan bir Alman İlaç şirketidir. Şirket, Boehringer ailesi tarafından kontrol ediliyor ve Von Baumbachs, yıllarca şirketin kontrolünde kalıyor. Bu iki ailenin 52 milyar dolarlık bir serveti var.

Mukesh ve Anil Ambani

Hindistan’ın 52,3 milyar dolarlık serveti ile ünlü Ambani Ailesi dokuzuncu sırada. İşletme, merhum Dhirubhai Ambani tarafından kısa sürede bir holding haline gelen küçük bir tekstil şirketi olarak kuruldu. İş şimdi şirketin ana hissedarları olan oğulları tarafından yürütülüyor.

Cargill, MacMillan Aileleri

Cargill, Macmillan ailelerinin tahmini net değerinin 42,9 milyar dolar olduğu kaydedildi. Şirket 150 yıldır faaliyet gösteriyor. Şimdi altıncı nesil aile şirketlerini denetliyor. ABD devi Cargill, emtia üreten bir şirkettir; tarım, sanayi, gıda ürünleri ve hizmetlerinde faaliyet göstermektedir.

Rate article