Dua etmenin bir yolu

İlginç

Dua etmenin bir yolu var. Tanrı sizi sevgi dolu anne babanız gibi dinler. Ama bazen ihtiyaçlarınızı karşılamıyor.

“Rabbim, zindan benim için, onların beni davet ettikleri şeyden daha hayırlıdır ve eğer bu kadınların tuzaklarını benden uzaklaştırmazsanız, onlara meyleder ve cahillerden olurum.” dedi. (“Yusuf” 33).

Bazen bir kulun duaları onu helâke götürür. Çünkü Allah bazı dualarınıza cevap vermeyecektir. Bazen Tanrı ihtiyaçlarımızı karşılar, ancak bu iş bizim için birçok zorluk yaratır. Şaşırmamalıyız, çünkü biz istedik. Tanrı bize bu şekilde yeni bir ders vermeye çalışıyor.

İbn Farat anlatıyor: “Kuzenimden on bin dinar istedim. İmam Hasan el-Asgari’ye (a.s) bir mektup yazıp şikayet ettim. Bu zorluk için dua etmesini istedim. Yüreğimde kuzenimi azarladım ve lanet ettim. Ölmesini diledim ve rahat edeceğim.

İmam (a.s) mektubuma cevaben şöyle yazmıştır: “Peygamber Yusuf (a.s) zindandaki uzun ömürden Allah’a şikâyette bulundu. Allah ona şöyle vahyetti: “Ey Yusuf! Kendi zindanını kendin seçtin.”

İbn Farat dedi ki: “Kuzenim malı bana geri verdi, ben de ona ‘Neden bana geri verdin? Bana vermek istemedin’ diye sordum. Ölüm yakındır, oğlunuzun malını mutlaka iade edin.”

Onun için biz Müslümanların namazın yolunu bilmemiz ve bunun yollarını Masumlardan ve âlimlerden öğrenmemiz gerekir.

Rate article