Çocuklarda Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir?

Anne & Bebek

Çocuklarda Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir?

Çocuklarda bulaşıcı hastalıklar nelerdir üzerine önemli bilgileri sizler için bir araya getirdik. Bağışıklık sistemleri yetişkinlere göre daha zayıf olan çocuklar birtakım hastalıklara karşın dirençsiz olabilmektedirler. Özellikle de okulda veya dışarıda oyun oynarken arkadaşlarında bulaşan hastalıklar başlıca halini oluşturuyor. Bu hastalıkların bazıları normal bir geçiş sergilerken, birtakım hastalıklar ise çocuklar üzerinde zorlu bir süreci başlatabiliyor. Fakat eskiye nazaran günümüzde artık çocuklar daha şanslı ve daha az bir oranla bu tür bulaşıcı hastalıklara maruz kalmaktadırlar. Yapılan aşılar birçok bulaşıcı hastalığın önüne geçmekte etkin bir yöntem olmaktadır.

Çocuklarda Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir?

Çocuklarımız biz yetişkinler gibi maalesef dirençli olamıyor. Her ne kadar daha diri hücrelere sahip olsalar da maalesef kızıl, kızamık ve diğer tür rahatsızlıklara karşın dirençsiz olabiliyorlar. Bu kapsamda öncelikli olarak evde çeşitli bitkisel tedaviler uygulamak yerine alanında uzman bir çocuk hekimine danışmanız ve tedavi durumunuzu ilerletmeniz daha iyi olacaktır.

Çocuklarda Sıklıkla Rastlanan Bulaşıcı Hastalıklar

Kızıl: Genellikle vücudun deri kısmında döküntü deformasyonlarının oluşumunu sağlayan kızıl hastalığı, romatizmal ve glomerülonefrit ateş benzeri komplikasyonları ortaya çıkaran bir çeşit bulaşıcı hastalık olmaktadır. Damlacık, aksırık ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösteren bu enfeksiyon türü özellikle de okul çağında olan çocuklarda görülmektedir. Kuluçka süresi 2 ila 5 gün arasında sürmektedir. Bulantı, boğaz ağrısı, kusma ve ateş gibi belirtileri bulunuyor.

Kızamık: Kış ve ilkbahar ayları kızamıklığın en sık görülen mevsimlerini kapsıyor. Etki eden virüs türü ise adını taşıyan kızamık virüsüdür. Çocukları kızamıktan korumanın en etkili yolu kızamık aşısının doğru ve zamanında yapılmasıdır. Vücut bölgelerinde kırmızı döküntüler, öksürük ve ateşlenme gibi durumlar sergileyen kızamık bulaşıcı bir yapıya sahip olmaktadır. Kuluçka dönemi 8 ila 12 gün boyunca süren hastalığın tanısı için doktor kontrolü şarttır.

Suçiçeği: Tıpkı kızamık hastalığı gibi kış ve ilkbahar mevsimlerinde görülmekte olan suçiçeği aşıyla korunabilinen bulaşıcı bir hastalık türüdür. Suçiçeğinden korunmak adına aşı programlarına mutlaka uyum sağlamak ve yaptırmak gerekmektedir. Bu hastalığa ait virüs türünün önüne geçilmemesi halinde ilerleyen yaşlarda “zona” hastalığına dönüşüm sağlayabilmektedir. Havada damlacıkla yolu ile bulaşan suçiçeğinin kuluçka dönemi ise 14 ila 16 gün arasında olmaktadır.

Kabakulak: Viral bir enfeksiyon virüsü olan kabakulak tükürük bezlerinden oluşan ve şişliğe yol açarak ortaya çıkan bir tür bulaşıcı hastalıktır. Bu hastalığa maruz kalan çocukların yaş oranları genellikle 2-12 yaş aralığı olmaktadır. Aşısız çocuklar bu konuda en büyük risk altında olan sınıfı temsil etmektedir. Etki durumu adından oluşan kabakulak virüsü olup, kuluçka dönemi ise 2 ila 3 haftalık bir süreci kapsamaktadır.

Diğer Bulaşıcı Hastalıklar;

  • Boğmaca
  • Kızamıkçık

Bu makale özel olarak yazılmıştır.Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen Tumbilgi.com”a ait kaynak gösterilmeden bu haberi yayınlamak yasakdır.veya değiştirilemez. Detaylı bilgi için

Rate article