Çocuklarda Alerji Nedir? Nasıl Tedavi Olunur?

Sağlık

Çocuklarda alerji, bazı gıdalara veya çocuklarda yaşamı tehdit eden seviyelere neden olabilecek durumlara ciddi bir alerjik reaksiyon olabilir. Örneğin, yer fıstığına alerjisi olan bir çocuk, yerken veya yer fıstığı yerken şiddetli tepki verebilir. Çocuk bu tür yiyeceklerden uzak tutulmalıdır. 

Çocuğun solunum sıkıntısı, soluk görünüm ve nefes alma girişimleri gibi belirtileri varsa, bu ciddi bir durumdur. Bu durumda yapılabilecek en iyi şey hızlı hareket etmektir. Çünkü hayatı tehdit eden alerjilere karşı alerjik reaksiyonlar dakikalar içinde görülebilir. Bu durumda hızlı hareket etmenin yanı sıra, şiddetli alerjik reaksiyonlar (anafilaksi) ve hafif alerjik reaksiyonlar arasındaki farkı bilmek de yararlıdır.

Çocuklarda alerji formları

Normal alerjik reaksiyon ile ciddi alerjik reaksiyon arasındaki farklar

Çocuklarda gıda alerjisi bazen yıllar içinde azalır. Bazen bir ömür boyu devam eder. Ebeveynlerden birinin veya her ikisinin alerjik bir yapıya sahip olması, çocukta alerji geliştirme riskini artırır. Herhangi bir yiyecek de alerjiye neden olabilir. Bununla birlikte, en hızlı alerjik gıdalar yumurta, yer fıstığı, fındık, mısır, muz, çilek, ettir. Bazen inek sütü de alerjiye neden olur:

“Süt en az 25 antijen içerir. Bu antijenler – alfa laktoglobulin, kazein, gama globulin, sığır albümini ve beta laktoglobulin alerjiye neden olur. Bebek büyüdükçe ve masada yemek yemeye başladığında, diğer besinler oluşur. Fıstık Proteinlerinin ayrıca fındık, fıstık, badem, kestane, fındık, alerji gibi çocuklara alerjiye neden olduğu bilinmektedir. Fıstık alerjisi, yaşamın erken aşamalarında kendini gösterir ve bazı bireylerde bazen ömür boyu sürer.

Yumurta ayrıca çocuklarda alerjiye neden olan gıdalardan biridir. Yumurta akı alerjisi yumurta sarısından daha yaygındır. Yumurta alerjisi özellikle çocuklarda yaygındır. Yumurta alerjisi, yuttuktan birkaç dakika veya saat sonra ortaya çıkar. Bu nedenle, yumurta akı bir yaşından önce çocuklara verilmemelidir. Başlarsa, miktar yavaşça artırılmalıdır. Alerjik semptomlar ortaya çıktığında yumurta en az altı ay süreyle verilmelidir. ”

Meyvelerin alerjik etkisi

Çocuk doktoruna göre, çocuklar tavuk ve sığır eti gıdalarına da alerjidir. Bununla birlikte, kuzu etine karşı alerjik reaksiyon olduğuna dair çok az kanıt vardır: “Meyve ve sebze alerjileri çocuklar arasında yaygındır. Bazı çocukların elma, armut, çilek, kavun, karpuz, kiraz ve alerjiyi yedikten sonra alerji belirtileri vardır.

Normal alerjik reaksiyon belirtileri: Gözlerde tahriş, burun akıntısı, hapşırma, burun nöbetleri gibi belirtiler çocuklarda hafif alerjik reaksiyonlar olarak kabul edilir. Örneğin, mevsimsel alerjik semptomlar bu gruba dahil edilebilir. Çünkü bu göstergeler ciddi değil. Bununla birlikte, bir çocuğun astımı ve şiddetli alerjik reaksiyonları varsa, normal reaksiyon belirtilerini de korur.

Çocuklarda şiddetli alerjik reaksiyon belirtileri (anafilaksi): Çocuklarda alerjik reaksiyonların yarısından fazlası gıda alerjilerinden kaynaklanır. Yumurta, kabuklu deniz ürünleri ve kabuklular bu gıdalar arasındadır. Çocukların % 1’inde böcek ısırıklarına ve hapşırmalara karşı ciddi alerjik reaksiyonlar görülebilir. Anafilaksi, yani alerjenlere maruz kaldıktan sonra 5-20 dakika içinde şiddetli alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir.

Çocuklarda şiddetli alerjik reaksiyon belirtileri: Bu semptomlara dikkat edilmelidir: Şiddetli nefes alma, boğazda hapşırma, yüz, dudak veya dil şişmesi, hızlı terleme, düşük tansiyon, bulantı, baş ağrısı, mide rahatsızlığı, kusma, karın ağrısı bu semptomlardandır.

Bir çocuk şiddetli alerjik reaksiyonlarla ne yapmalıdır?

Bir çocuğun geçmişte ciddi alerjik reaksiyonları olmuşsa, her zaman ambulansa sahip olmalıdır. Ayrıca, acil müdahalenin nasıl yapılabileceği konusunda çocuğu bilgilendirmelisiniz. Bir çocuk biraz daha büyük olduğunda, iğneyi ne zaman ve nereye enjekte edeceğini bilmek yararlıdır. Bu konuda öğretilmesi gerekiyor. Şiddetli alerjik reaksiyonları olan bir çocuğa mümkün olan en kısa sürede enjekte edilmelidir. Adrenalin iğnesinin tekrarlanması da gerekebilir. Adrenalin enjeksiyonundan hemen sonra 103 ambulans çağırmalı ve yardım almalıyız. Çünkü acil bir tedaviye ihtiyaç var. Acil bir durumda kullanılabilecek bir ambulansa sahip olmak önemlidir. Çünkü bu kutu cankurtaran olabilir. Son kullanım adrenalin iğnesini takip etmek de önemlidir.

Rate article