Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı ?

Para Kazanma

Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı ?

2008 ile 2009’un ortalarında dünya ve finans piyasaları büyük buhrandan sonra ilk defa bu kadar kötü bir krizin ortasında düşmüştü. Bitcoin ise o aralar emekleme dönemindeydi. Kriz büyüdükçe merkez bankaları, hazineler ve ekonomi liderlerini stres basıyordu ve gelen yeni haber onları iki adım geriye götürüyordu. Mevcut para birimlerine olan güven azalmış ve birçok kişi ulusal para birimlerini sorgulamaya başlamıştı.

Teknoloji dünyası ve medya ise “kripto para” mekanizmasının sunduğu asıl potansiyeli fark etmeye geç kalmadı. Ethereum ve diğer pek çok alternatif dijital para biriminin ortaya çıkması, bakışları kripto paranın altında yatan teknolojiye, blok zincirine (blockhain) çevirdi.

Bitcoin ile yaptığınız işlemler blok zinciri teknolojisi vasıtasıyla adeta bir sanal muhasebe gibi kayıt altına alınır. Kayıtlar şeffaftır ve herkese açıktır. Günlük hayattan örneklendirerek izah edeyim. Banka IBAN numaranızı bilen herkes, size gönderilen ve alınan rakamları görebilir. Bitcoin ile de ülkelerin birbirine veya gayriresmi bir kuruma gönderdiği ne varsa görülebilir. Ama problem gizlilik ise bunu sağlayan ve gönderimleri gizleyen monero coin (XMR) gibi jetonlar da mevcuttur.

İki taraf arasında, devletler ve bankalar da dahil olmak üzere hiçbir aracıya gerek kalmayacak şekilde, mutlak bir güvenilirlik ve bağlayıcılık çerçevesinde her türlü varlığın transferini mümkün kılan blok zincirinin sunduğu potansiyeli bugün bile tam anlamıyla keşfedebilmiş değiliz. Finans dünyası, devlet organları, otomotiv ve sağlık gibi başlıca sektörler, hatta savunma sanayi durmaksızın, blok zinciri üzerinde çalışmalar yaparak, geleneksel yöntemleri nasıl benzersiz bir verimliliğe taşıyabileceklerini çözmeye çalışıyor.

İnternet, artık cüzdanlarımızı ve paralarımızı da dijitalleştirdi. Para birimleri değişti, ekonomi değişiyor. En çok kazandıran yatırım araçları artık banknotlar, arsalar, evler ya da arabalar değil.

Hiç beklemedikleri anda insanları zengin eden ve dünya ekonomisinin mezarını kazan denetimsiz para birimlerini duymuşsunuzdur. Peki bu para nasıl oluyor da üretiliyor ve sistem nasıl işliyor?

Analistler, blok zincirleri ile değerlerinde değer katan kripto ekonomi hacminin yakında 1 trilyon dolara yükseleceğini söylüyorlar. Küresel ekonomi hakkında bilinen her şey yerle bir olurken bilinmesi gereken çok daha fazla şey var.

Bitcoin hızlı, güvenli transfer yapabilmeyi vadeder ama sonuç olarak deneysel bir aşamadadır ve ülkelerce tanınan resmi bir ödeme şekli de değildir. Bitcoin’i fiyatlama olarak değeli kılan ise yaratıcısı tarafından bitcoin üretiminin 19 milyon adet ile sınırlı olarak kodlanması ve bunun değiştirilememesidir. Bu devalüasyonlara karşı, tepki modelidir. Sıkışınca para basmak yok kısacası..

Bitcoin’in dünyada kabul gören bir para birimi olacağını varsayarsanız ve dünya nüfusunu göz önüne alırsanız 1 bitcoin, milyarder olmak için yeterli olabilecektir. Bu ise bir yatırım tavsiyesi ya da yönlendirmesi asla değildir.

Evet, bitcoin ve türevleri çok değişken, inişli çıkışlı bir yapıya sahip olduğu için riskli bir yatırım aracıdır. Gece zengin yatıp sabah fakir uyanabilirsiniz ya da tam tersi olabilir Riskli yatırım ile kesin olan şudur ki bitcoin trade bir zanaattir. Bol bol okumak, incelemek, tecrübe etmek gerekir. Her yatırımın kendi bünyesinde riskleri mevcuttur. Riskli görünen bitcoin’in, uzun vadedeki grafiği şimdilik bu şekildedir.

Bu makale özel olarak yazılmıştır.Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen Tumbilgi.com”a ait kaynak gösterilmeden bu haberi yayınlamak yasakdır.veya değiştirilemez. Detaylı bilgi için

Rate article