Bebeklerde tırnak nasıl kesilir?

Bebeklerde tırnak nasıl kesilir? İlginç

Yeni doğan bebeklerin ilk kullandıkları organ, tabiki elleridir. 3. aydan itibaren elleri ile bir şeyler yapabildiklerini farkederler ve tırnak tehlikesi de böyle başlar.


Bunu engellemek amacıyla satın aldığımız -ya da hediye gelen :)- yeni doğan seti gibi paketlerin içinden çıkan eldiven kullanımı oldukça yaygın olmasına rağmen uzmanlar bebeklerin ellerini tanımasını geciktirdiği için pek tavsiye etmiyorlar. Yani bebeğimizin ellerine özgürlük lütfen 🙂

Fakat bu durumda bebeğimizin kendine zarar vermemesi için tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi ve törpülenmesi gerekiyor. Bu düzeni ne kadar erken tutturursak bu rutin hem bizim için hem de bebeğimiz için ileride çok kolay olacak. her bebekle değişebilir fakat aşağı yukarı ayak tırnaklarının en az ayda bir, el tırnaklarını ise uzamasına bağlı olarak haftada iki kere kesmemizde fayda var.


Bir çok ebeveyn bebeğinin tırnaklarını uyurken kesmeyi tercih ediyor, oldukça hareketli oldukları göz önüne alındığında haksız da sayılmazlar fakat en doğrusu banyo sonrası ve karnı tok, keyfi yerinde iken gündüz, görerek kesmek.


Tırnak kesimiyle ilgili bir önemli husus da, tırnakları düz olarak kesmemiz gerektiği. Kavis vererek kesilmesi tırnak yatağının geniş olmasını engelliyor zaman içerisinde. Tabi tırnağın köşelerini ise ucu sivri olmayan bir kağıt törpü ile basitçe törpülemekte fayda var, zira jilet gibi keskin olabiliyor. Aman, metal törpü kullanmak yok. Ne olur ne olmaz!

Hangi tırnak makası


Makas tercihi olarak ilk aklımıza gelen çıt çıt tabir edilen makasları tavsiye etmiyor uzmanlar. Çünkü bebeklerin tırnakları bizden farklı olarak biraz daha fazla etine yapışık. Normal makasların ucu küt olanları, bebekler için üretilmiş çeşitleri işinizi görecektir.


Son olarak 40 günü doldurmadan tırnak kesilmez inanışına itibar etmeyin, tırnakları uzadıysa kendisine zarar vermemesi için mutlaka kesin.

Rate article