Bebeğinizin başında konak mı çıktı, dert etmeyin!

Sağlık

Infantil Seboreik Dermatit gibi korkutucu bir tıbbi adı olsa da konak aslında o kadar fena bir rahatsızlık değil. Hele ki anneler “ben bebeğimi yeteri kadar iyi bakamıyor muyum, onu sık sık yıkamıyor muyum” diye düşünmesin hiç. Çünkü konak oluşmasının nedeni bebeğinizi az yıkıyor olmanız değil 🙂

Bu aslında bebeklerde çok sık görülen, kafada kızarıklık, pullanma ve deri dökülmesi durumudur. Doğumdan hemen sonraki hafta başlayabilir, 3-4 aylık olana kadar sürebilir ve azalmaya başlar. Nadir de olsa kulaklar, alın ve göz kapaklarına kadar ulaştığı görülebilir. (Tabi bu durumda doktorunuza danışmanızda fayda var).


Bebeğinizin başında oluşmasına sebep olan ise kötü bakım değil, nedeni çeşitli hormonal nedenlerden ötürü bebeğinizin yağ bezlerinin biraz fazla işkolik olması ve çok yağ salgılaması. Unutmayın bebeğiniz dünyaya uyum sağlamaya çalışıyor 🙂 Anneden aldığı hormonların düzene girmesi için biraz zamana ihtiyacı olabilir. Bir süre sonra oluşan yağ tabakası kuruyup kabuk halini alıp dökülecek. Hepsi bu.


Uzmanlar konak tedavisi için neler tavsiye ediyor?


Aslında konak için bir tedavi uygulanmasına pek gerek olmasa da, oluştuğu alana biraz badem yağı, zeytinyağı veya bebek yağı sürüp parmak uçlarınız ile hafifçe masaj yapabilirsiniz. Hem onun da hoşuna gidecektir bu 🙂 Sonra uygun bir bebek şampuanıyla yıkamanız yeterli. Kabukları soymayım, koparmayın! Bulaşıcı bir rahatsızlık olmadığı için endişe etmenize gerek yok 🙂


Bebeğinizin başını yıkamak için onun pH değerine uygun bebek şampuanlarını tercih etmelisiniz. Eczanelerde ve güvenilir alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz. Saçı kuruduğunda ise yumuşak kıllı bir bebek saç fırçasıyla taramanızda fayda var.


Kısa süre içerisinde bu ufak rahatsızlıktan eser kalmadığını göreceksiniz.


Fakat önemle hatırlatmak isteriz ki iltihap veya kanama gibi bir durum ile karşılaşırsanız mutlaka en kısa zamanda doktorunuzdan bir randevu alın. Doktorunuz tedavi amaçlı uygun bir şampuan ya da gerekiyorsa kortizonlu bir ilaç verebilir.

Rate article