Baş Ağrısına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Sağlık

Baş Ağrısına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Baş ağrısına neden olan faktörler nelerdir? İnsan bedeninde en üstte yer alan kontrol merkezi görevi gören beyin, baş ağrısı merkezidir. Görme, duyma, hissetme ve diğer bütün görevler beyinden çıkmaktadır. Bu ağrı doğrudan beyinle alakalı olduğu gibi diğer organlarda meydana gelen problemlerden dolayı meydana gelebilir.

Baş Ağrısına Neden Olan Faktörler

Günlük yaşantıyı olumsuz bir şekilde etkileyen baş ağrısının belli başlı nedenleri vardır. Bu nedenleri inceleyerek hastalığın nedenleri konusunda görüş sahibi olunabilir. Baş bölgesinin ön kısmında ağrı varsa sinüzit, arka kısmında varsa tansiyon, yanlarda baskı varsa basınç problemi var demektir. Kronik hale gelen baş ağrısı uzun sürelidir ve hasta için günlük hayatı olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Baş Ağrısı Neden Olur?

Başınızda meydana gelen ağrının belli başlı nedenleri olabilir. Bu kategoride en tehlikeli olan konu tümörlerdir. Tümörler geçmeyen ve uzun süren bağ ağrısı meydana getirir. Şiddetli olan bu baş ağrısı tümör geliştikçe artar. Tümör iyi huylu veya kötü huylu olabilir. Kötü huylu tümör kanser olarak teşhis edilmektedir.

Bazı ilaçların yan etkileri de ağrıya neden olabilir. İlaç kullanımında en sık karşılaşılan yan etki baş ağrısıdır. Ağrıya neden olan ilacın terkedilmesi durumunda ağrı geçecektir.

Bu kategoride en önemli şıklardan biri de migrendir. Sebebi tam olarak anlaşılamayan ve nörolojik nedenlere bağlanan migren, baş ağrısı kategorisinin en ağır şeklidir. Hayat kalitesini düşüren ve çoğu zaman iş dünyasını sekteye uğratan migren baskılı ve şiddetli bir ağrıdır. Uzun süreli devam eden migren ağrısı dayanılmaz hale gelebilir.

Beyin içerisinde kan basıncının yükselmesi veya aniden düşmesi gibi durumlarda baş ağrısı meydana gelecektir. Beyinde ve başın diğer kısımlarında kan damarlarında meydana gelen sorunlar da ağrıya neden olmaktadır. Kulak iltihabı, diş iltihabı ve gözde meydana gelen sorunlar baş ağrısına neden olan etkenlerdir. Kulak veya diş iltihabının tedavi edilmesi durumunda ağrı kesilecektir.

Baş ağrısının meydana gelmesinin en önemli nedenlerinden biri menenjittir. Sinüzit ve menenjitin belirtileri içerisinde yer almaktadır. Sinüzit iki kaş arasında ve üzerinde oluşan bir hastalıktır. Başın ön kısmında ağrı yapan ve bu ağrı gözleri de etkiler.

Diğer Baş Ağrısının Nedenleri

Kahve kafein içerikli olduğu için direk beyne gidiyor. Özellikle gribal enfeksiyonun neden olduğu baş ağrısı için bir fincan kahve iyi gelir. Kahve fazla kaçırılırsa fazla kafein baş ağrısı yapmaya başlar. Fazla kahve özellikle suda eriyen yeni nesil kahveler fazla tüketilmemelidir.

Sürekli horlayan beynin ihtiyacı olan oksijeni yeteri kadar alamayan kişilerde ağrı fazladır. Şişman kişilerde de nefes alma sorunu ve kan dolaşımı sorunu fazladır. Bu durumda da başın ağrıması olağan bir durumdur. Unlu, yağlı ve şekerli ürünlerin çok tüketilmesi kan dolaşımını olumsuz etkiler.

Karamsarlık, kötümserlik, depresyon, kaygı bozukluğu, aşırı düşünceli olma nörolojik ağrıların en önemli nedenlerinden biridir. Sürekli düşünen ve sıkıntı yapan kişilerde beyin çabuk yorulur ve psikolojik nedenlere dayalı ağrı meydana gelir. Psikolojik anlamda ciddi sorunları olan kişilerde baş dönmesiyle birlikte baş ağrısı meydana gelir.

Beynin dinlenmesi uyku ile mümkündür. Az uyuyan veya rahat uyuyamayan kişilerde baş ağrısı kronik hale gelir. Özellikle temiz havadan yoksun yerlerde beyin yeteri kadar oksijen alamaz ve tam olarak dinlenemez. Bu durumda kişi her zaman uykulu bir şekilde olur.

Baş Ağrısının Çeşitleri

Gerilimin, stresin ve kaygının çoğalması ile birlikte gerilim tipi baş ağrılarında artış meydana gelmiştir. Öğleden sonra gerilimin ve kaygının beyni yormaya başlaması ile birlikte ağrı başlar. Psikolojik tedavi ve terapi tedavi yöntemleriyle tedavi edilir. Özellikle ağrı kesici herhangi bir etki yapmıyorsa bu durumda doktora başvurulmalıdır.

Migren tipi ağrılar zonklayan ve sosyal hayat programını sekteye uğratan bir ağrı tipidir. Migrenin sürekli olması durumunda mutlaka tedaviye ihtiyaç vardır.

Nevralji ağrılar da baş ağrısı kategorisinin diğer bir çeşididir. Lokal anestezi ile sinirsel uçlar uyuşturulur ve doktor tavsiyeli epilepsi ilaçları kullanılır.

Kadınlarda görülen ağrılardan biri de adetin neden olduğu migren ağrısıdır. Bu migren ağrısı sık sıkı gider gelir. Bu ağrının tedavisi için migren ilaçları kullanılır.

Bu makale özel olarak yazılmıştır.Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen Tumbilgi.com”a ait kaynak gösterilmeden bu haberi yayınlamak yasakdır.veya değiştirilemez. Detaylı bilgi için

Rate article