Bağlantı Liderinden ‘Facebook Kesintisi’ Hakkında Açıklama

Haberler
Geçtiğimiz gün Facebook, orta sıra gerçekleşen kesintilerinden biriyle daha karşımıza çıkmıştı. Alıştığımızdan daha uzun süren bu durum sebebiyle ...

Geçtiğimiz gün Facebook, orta sıra gerçekleşen kesintilerinden biriyle daha karşımıza çıkmıştı. Alıştığımızdan daha uzun süren bu durum sebebiyle Facebook çatısı altında bulunan Instagram ve WhatsApp’a da erişilemiyordu. Kelam konusu üç uygulama hem ülkemizde hem de dünyada ağır olarak kullanıldığından panik de yaşanmıştı. Bu kaos içinde Mark Zuckerberg’ün yaşadığı servet kaybına değinmiyoruz bile.

Neyse ki uzun sürmüş olsa da sorun giderildi ve kullanıcılar yine kelam konusu uygulamalara ve hizmetlere erişebilmeye başladı. Lakin durumun bıraktığı büyük tesirle toplumsal medya da yetkili isimlerden, bu çeşit durumlara karşı tedbir almaya yönelik açıklamalar geldi. İrtibat Lideri Fahrettin Altun ise yerli ve ulusal yazılımlara yönelmenin gerekliliğine değindi.

Yerli, ulusal ve sağlam yazılımlara yönelmek artık bir mecburilik:

Yaptığı paylaşımlarda Altun, şu kelamlara yer verdi:

“Dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan toplumsal medya mecralarında dün yaşanan ıstırap, müddeti, sonuçları ve dünyaya öğrettikleri ya da öğretecekleri prestijiyle şimdiden irtibat tarihinde değerli bir yer edinmiştir.”

“Dünyaya “alternatifsiz” denilen global toplumsal medya şirketlerinin ne kadar kırılgan ve sistemsiz bir yapı içerisinde olduğunu gösteren bu sorun, bizlere de ulusal bir siber anlayışın kıymetini bir defa daha hatırlatmıştır.”

“Yaşanan sorun ayrıyeten hepimize asında bilgilerimizin ne kadar tehlikede olduğunu, toplumsal özgürlüklerimizin ne kadar çabuk ve kolay bir halde kısıtlanabildiğini ve toplumsal medyadaki düzensizliğin bireyde ve toplumda onarılması güç hasarlara yol açabileceğini göstermiştir.”

“Yerli, ulusal ve emniyetli yazılımlara daha fazla yönelerek onları geliştirmenin yanında, global toplumsal medya mecralarının da bireyin özgürlüklerini tehlikeye atmaksızın belli ve emniyetli bir tertipte çalışmasını temin etmek artık bir zorunluluktur.”

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti, dijital dünyanın birçok yararıyla birlikte getirdiği bu tip meselelerden vatandaşlarımızın olumsuz etkilenmemesi için tüm kurum ve kuruluşlarıyla devrededir, çalışmaya devam etmektedir.”

Dün ne yaşandı?

Rate article