Anne ve Bebek Arasında İletişim Nasıl Olmalı?

Anne & Bebek

Anne ve bebek arasındaki iletişim sıkı bağların kurulması için önem taşıyor. Annenin, yeni dünyaya gelmiş bebeğine karşı hislerini açığa çıkarması, bebeğin de kendisini güvende hissetmesi için bu iletişimin doğru kurulması gerekiyor.

Doğumdan sonraki ilk aylar, bebeğin kendi bedeninde hissetmiş olduğu dokunsal keşifler ile anneye bağlandığı aylardır. Bu sayede bebekler kendi fiziksel benliklerini de keşfetmeye başlar. Bu bakımdan yeni annelerin bebekleri ile kuracakları ilişkide en önemli etmen fiziksel temastır.

Annelerin Bebekleriyle İletişim Kurma Yöntemleri

Annelerin bebekleriyle iletişim kurmaları için ilk olarak duyusal uyarılar yapmaları gerekir. Yeni doğmuş bebeğin algılaması ve duygusal açıdan gelişmesi için annenin yapacağı dokunuşlar önemlidir. Bu dokunuşlar anne ve bebek arasında eşsiz bir bağ yaratacak. Bebeklerin ve devamında çocukların annelerini her şeyden çok sevmeleri, bu dönemde gerçekleşen duyusal uyarılardan kaynaklıdır.

Özellikle bebeğin sıklıkla kucaklanması kendisini güvende ve mutlu hissettireceği gibi aynı zamanda aradaki bağların da oluşmasına yardımcı olacaktır. Kucaklaşmalar annenin de bebeğini daha çok sevmesine etki eder. Bebekler yapısal olarak bu dönemde kucaklanmaya ihtiyaç duyar. Bu sayede kendilerini güvende hissetmeyi başarır.

Bebek masajı yapmak da aradaki bağların gelişmesi için etkili olur. Anneler, bebeklerine yaptıkları ufak masajlar ile onların rahatlamasını da sağlar. Bu tutum özellikle kimi kültürlerde bir gelenek olarak sürdürülür. Bebek masajı için annenin bebeğin vücudunu hafifçe okşaması yeterli olacaktır.

Anne ve bebeği arasında kurulacak olan bağlar doğum anından itibaren geçerli olur. Bu dönemi anneler bebekleri ile sıklıkla ilgilenerek geçirmeleri halinde ileride aralarında koparılmayacak bağları da kurmaları mümkün hale gelir.

Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen Tumbilgi.com”a ait kaynak gösterilmeden bu haberi yayınlamak yasakdır.veya  değiştirilemez. Detaylı bilgi için 

Rate article