8 saatten fazla oturmak ölüm riskini artırıyor

Sağlık

Ekim ayının ilk Pazar günü Dünya Seyahat Günü. Dünya Yürüyüş Günü, 1991 yılında Uluslararası Spor Federasyonu (TAFISA) tarafından küresel fiziksel hareketsizlik krizi hakkında farkındalık yaratmak amacıyla kurulmuştur.

Tumbilgi.com. Günde 8 saatten fazla oturmanın erken ölüm riskini artırdığına dair çok az rapor var. Amerikan Halk Sağlığı dergisinde yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, günde 8 saatten fazla oturmanın erken ölüm ve bazı kronik hastalık riskini %10-20 oranında artırdığını söylüyor.

Hatta bu konuda yapılan bazı araştırmalar uzun süre oturmayı yeni bir sigara bağımlılığı olarak tanımlıyor. Ancak 60-75 dakikalık düzenli bir yürüyüşle çok uzun süre oturmanın getirdiği komplikasyonları önleyebilirsiniz. Kilo verme sürecinde uzun süre oturursanız vücudunuzun yağ işleme yeteneğinin yavaşlayacağını unutmayın. Uzun süre oturduğunuzda, vücudunuzun yağları parçalamak için gerekli olan lipoprotein lipaz üretimi yaklaşık %90 oranında azalır. Vücudunuz yağları parçalayamadığında, kilo verme süreci daha zor hale gelir.

Yürüyüş veya egzersiz yaptıktan sonra kendinizi yorgun hissediyorsanız, diyet planınızı gözden geçirmenizde fayda var. Yürüdükten sonra kaslarınızı desteklemek için karbonhidrat ve proteinlere sahip olmak önemlidir. Antrenmandan sonra kaslarınızı yeniden inşa etmek ve azalan enerjinizi artırmak için yarım saat ara öğün yiyebilirsiniz. Meyve ve süt, yağlı tohumlar en iyi alternatiflerdir.

Dengeli bir yemek, uzun bir antrenmandan 2-3 saat önce olmalıdır. Egzersiz veya yürüyüş süresi kısa ise 1-2 saat öncesinden 200-300 kaloriyi geçmeyen hafif bir atıştırmalık yiyebilirsiniz. Yürürken vücudunuza yiyecekleri sindirmesi için zaman vermek önemlidir. Kaybedilen sıvının geri kazanılması performansı artırmak için önemlidir. Vücut ağırlığının %2-3’ünden fazla olan dehidrasyon, egzersiz performansını da düşürür. Şekerli içeceklerden kaçının.

Aç karnına egzersiz yapmanın daha fazla yağ yakacağına dair genel bir inanış var. Aslında buradaki ana mekanizma, vücudu açlık durumunda depolanmış yağlardan beslemektir. Bunun nedeni yağ kaybıdır. 12 kişilik bir araştırmaya göre, kahvaltıdan önce egzersiz yapanlar 24 saat içinde daha fazla yağ yaktı ve kalori alımını azalttı. Diğer çalışmalar bu teoriyi çürütüyor. Bu nedenle, 20 kadın üzerinde yapılan bir araştırma, egzersizden önce yemek yiyen veya aç olan gruplar arasında vücut kompozisyonu değişikliklerinde önemli bir fark bulmadı. Çalışmanın sonunda her iki grubun da vücut ağırlığı ve yağ kütlesi kaybettiği gösterildi.

Açlığın vücudunuzun proteini yakıt olarak kullanmasına da neden olabileceğini unutmayın. Kısacası, her şeyde olduğu gibi, aç karnına antrenman yaparken de bireysel tavsiye önemlidir. Aç karnına spor yapmanıza engel bir sağlık sorununuz yoksa, egzersiz yaparken kendinizi daha iyi hissediyorsanız sorun yok. Ama gerekli değil.

Rate article